YÖRESEL DEĞERLERİMİZ
  
   Y E M E K L E R
      Lahana Ezmesi
      Sebzeli Hamsi
      Hamsi Tava
      Hamsi İçli Tava
      Hamsi Köftesi
      Hamsili Pilav
      Hamsili Ekmek
      Hamsi Kuşu
      Palamut Fırında
      Palamut Köftesi
      Balık Pilaki
  
   T A T L I L A R
      Laz Böreği
      Termon
  
   B İ T K İ L E R
      Çay
      Mısır
      Tütün
      Kara Lahana
  
   M E Y V E L E R
      Kara Üzüm
      Kara Yemiş
      Kivi
  
 
KİVİ

Yöremizde çay ürününe alternatif ürün olarak yetiştiriciliğine başlanan Kivi meyvesi ekolojik değerlerin olumlu olması yüzünden yöre insanı için ikinci ürün olma yolunda ilerlemektedir. Asma şeklindeki kivi bitkisi asma şeklinde sarılarak yükselebilmektedir. Kivi asmalarının gövdesi kendi ağırlıklarını taşıyamadıkları için direk ve tellerle desteklenerek yetiştirilirler. Bitkinin verdiği sürgünler kolay kırılabildiği için, rüzgar gibi faktörlerden korumak gerekmektedir.
Budamanın düzenli olarak yapılması ürünün verimi açısından büyük önem taşımaktadır. Kivi asmaları Mart sonu- Nisan başında uyanır. Mayıs’ın sonu- Haziranın ilk haftasında çiçek açarlar. Hasat Ekim’in ikinci, Kasım’ın birinci yarısında yapılır. Aralık ortasında yaprak dökerler.

Kivi bahçesinde fidanlar iklim ve toprağa bağlı olarak değişik aralıklı ve mesafelerle dikilebilir. Kış soğuklarının derin olmadığı yöremizde sonbahar dikimi yapılabilir. Aksi halde ilkbahar dikimi yapılmalıdır. Dikimde çukurlar derin açılmalıdır. Dikim de tercihen 2 yaşlı fidanlar kullanılmalıdır. Asmalar, büyük yapraklı olduğundan su isteği fazladır. Yöremiz iklim koşulunda sulama ihtiyacı olmamakla beraber Haziran-Eylül arasında yağışların az olması durumunda sulama gerekebilir. Ürün, bir yaşındaki sürgünlerden alındığından budama çok önemlidir.

Yöremizde Kivi yetiştiriciliği çaya alternatif ürün arayışı içinde olan yöremiz insanları tarafından önem verilerek ele alınmaktadır. Hemen hemen her aile arazisinde kivi bahçesi oluşturmakta, bazı üreticilerde kivi fidanı yetiştirerek bahçe kurmak isteyenlere destek olurken kendilerine de bir gelir kaynağı yaratmaktadırlar.

    
    

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  2  ziyaretçi bulunmaktadır.