YÖRESEL DEĞERLERİMİZ
  
   Y E M E K L E R
      Lahana Ezmesi
      Sebzeli Hamsi
      Hamsi Tava
      Hamsi İçli Tava
      Hamsi Köftesi
      Hamsili Pilav
      Hamsili Ekmek
      Hamsi Kuşu
      Palamut Fırında
      Palamut Köftesi
      Balık Pilaki
  
   T A T L I L A R
      Laz Böreği
      Termon
  
   B İ T K İ L E R
      Çay
      Mısır
      Tütün
      Kara Lahana
  
   M E Y V E L E R
      Kara Üzüm
      Kara Yemiş
      Kivi
  
 
ÇAY

Çay Doğu Karadeniz bölgesinde Rize ili başta olmak üzere Trabzon, Artvin, Giresun ve Ordu'yu kapsayan 767 bin dekarlık engebeli arazide yetiştiriciliği yapılan bir üründür. 200.000 üzerinde aileye istihdam imkanı sağlayan bu ürün Doğu Karadeniz Bölgemizin sosyal ve ekonomik yükünü sırtında taşımaktadır. Şehirleşmede, gelir dağılımında, bölgesel göçün azalmasında, tarım topraklarının verimli kullanılmasında önemli rol oynamaktadır. Türkiye’de kişi başına çay tüketiminin yıllar itibariyle artmakta oluşu çayın ekonomik değeri ve önemini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.

Türkiye'de çay yetiştirilmeğe ilişkin ilk teşebbüs, 1888-1892 yıllarında Japonya'dan getirilen tohum ve fidanlarla Bursa'da yapılmış, ekolojik şartların elverişsizliğinden dolayı olumlu sonuç alınamamıştır.

1917 yılında Doğu Karadeniz Bölgesiyle Kafkasya'da yaptığı inceleme gezisi sırasında Batum ve çevresinde çay, narenciye ve bambu yetiştiğini gören Prof. Ali Rıza Erten, ekolojik şartların benzerliğini dikkate alarak Rize ve çevresinde de çay bitkisinin yetişebileceğini bir raporla bildirmiştir. Birinci Dünya Savaşından sonra Rize ve çevresinde görülen ekonomik bunalım ve beraberinde gelen sosyal sorunlara çözüm aranırken bu rapor da değerlendirilmiş ve bölgede çay tarımına başlanılması zaruri görülmüştür. 1924 yılında 407 sayılı kanun çıkarılmış, Rize ili ve Borçka kazasında çay yetiştirilmesi hususunda Ziraat İşleri Genel Müdürü Zihni Derin görevlendirilmiştir.

Bir miktar arazi kamulaştırılarak uygulamaya geçilmiş, o zamanki Sovyetler Birliğinden tohum ve fidanlar getirtilerek denemeler yapılmış ve sonuç başarılı olmuştur.

İlk kuru çay üretimi 1938 yılında elle gerçekleştirilmiş, 1940 yılında çıkarılan 3788 sayılı kanunla Türkiye çaycılığı güvenceye kavuşturulmuştur. İlk çay fabrikası 1947 yılında Rize'de kurulmuştur.

Bugünkü çaylıklarımızın tamamı, başlangıç yıllarında Eski Sovyetler Birliği'nden getirilmiş olan Çin çayı, Assam çayı varyetelerinin melez tohumlarıyla kurulmuş olan çaylıklardır. Dolayısıyla bahçelerimizde, hem Çin çayı özelliği gösteren küçük yapraklı daha kaliteli ürün veren düşük sıcaklıklara daha dayanıklı fakir topraklara ve değişik iklim şartlarına daha iyi uyum sağlayabilen tiplere ve hem de Assam çayı özelliği gösteren iri yapraklı, verimli, değişik iklim ve toprak şartlarına uyumu daha az olan tiplere rastlanır.

    
    

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  5  ziyaretçi bulunmaktadır.