YÖRESEL DEĞERLERİMİZ
  
   Y E M E K L E R
      Lahana Ezmesi
      Sebzeli Hamsi
      Hamsi Tava
      Hamsi İçli Tava
      Hamsi Köftesi
      Hamsili Pilav
      Hamsili Ekmek
      Hamsi Kuşu
      Palamut Fırında
      Palamut Köftesi
      Balık Pilaki
  
   T A T L I L A R
      Laz Böreği
      Termon
  
   B İ T K İ L E R
      Çay
      Mısır
      Tütün
      Kara Lahana
  
   M E Y V E L E R
      Kara Üzüm
      Kara Yemiş
      Kivi
  
 
MISIR

Mısır, sahip olduğu zengin besin maddeleri nedeniyle hem insan, hem de hayvan beslenmesi bakımından çok değerli ve kullanım çeşitliliği olan bir üründür. Mısır gerek doğrudan insan beslenmesinde gerekse nişasta glikoz, yağ ve yem sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Mısır tanesi çok iyi bir enerji kaynağı olup, nişasta yönünden zengin olması ve nişastanın hazmolabilirlik derecesinin yüksekliği beslenme değerini artırmaktadır. Dünya mısır üretiminin büyük bölümü hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. İnsan beslenmesinde kullanım oranı gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha yüksek oranlarda bulunmaktadır.

Ülkemizde önemli ölçüde ikinci ürün olarak da yetiştiriciliği yapılan mısırın ekiliş alanı 600-650 bin hektar, üretim miktarı ise yaklaşık 2.5 milyon tondur. Böylece mısır Türkiye tahıl üretiminde buğday ve arpadan sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Üretimdeki artışa rağmen ülkemizde mısır üretimi yurtiçi talebi karşılayamamaktadır. Üretim açığı ithalatla karşılanmaktadır. İhracat ise önemsiz düzeydedir. Coğrafi konum olarak Türkiye bölgede mısır üreticisi ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle Ortadoğu ülkeleri ihtiyaç duydukları mısır ürünlerini (Nişasta, Glikoz vd.) dışardan ithal etmektedir. Bu nedenle Türkiye üretim potansiyelini daha iyi değerlendirerek üretimini hızlı bir şekilde artırması durumunda, önce dışarıya bağımlılıktan kurtulacak, sonra da mısır ihraç edecek duruma gelebilecektir.

Yöremizde ise, çay tarımının devreye girmesi ile mısır bahçeleri çay bahçelerine dönüştürülerek üretimi yok denecek kadar düşük seviyeye indirilmiştir. Üretimi yapanlarda tamamen kendi tüketimleri için yapmaktadırlar.

    
    

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  4  ziyaretçi bulunmaktadır.