GENEL TANITIM
 
   İlçemizin Tarihi
   Coğrafi Durum
   Nüfus
   İdari Durum
   Kültürel ve Sosyal Yapı
   Ulaşım
   Ekonomik Durum
   Eğitim
   Sağlık
   Haberleşme
   Enerji
 
 

EKONOMİK DURUM     

English

 

İlçemizin geçmişte en önemli geçim kaynağı mısır tarımı ve hayvancılık iken, bugün bunların yerini çay tarımı almıştır. Ekonomik hayatın temeli çay olmakla birlikte bugün çay'ın karşılaştığı maliyet ve pazarlama sorunlarından dolayı, çaya alternatif ürün arayışları başlamıştır. Kivi üretimi bölge genelinde olduğu gibi Pazar 'da da yaygınlaşmakta, kamu kurum ve kuruluşlarının desteğini almaktadır. Çay-Kur genel müdürlüğünün kivi üretimine yönelik fidan desteğinin yanı sıra, İl Tarım Müdürlüğünün ilçemizdeki kivi bahçesi ve serası bu çalışmalara örnek teşkil etmektedir.

Yörenin nem oranının yüksek olması sebebiyle, bireysel bazda da, kültür mantarı yetiştirilmesi çalışmaları takip edilmekte olup, fizibilite çalışmalarına bağlı olarak desteklenebilecek alternatif ürün kapsamında değerlendirilmelidir.

İlçemizde Çay-Kur Genel müdürlüğüne ait 3 adet çay fabrikasının yanı sıra Özel sektöre ait çay fabrikaları ve atölyeleri de bulunmaktadır. Bu işletmeler önemli birer istihdam kaynağı oluşturmaktadır. İlçede 15 bin civarında çay üreticisi bulunduğu tahmin edilmektedir.

İlçemizin diğer bir gelir kaynağı olan puroluk tütün üretimi ortaya çıkan "mavi küf" hastalığı sebebiyle yok olmuştur.

Yine bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan balıkçılık, Karadeniz'in kirlenmesi ve kıyı tahribatı sonucu darboğaza girmiş durumdadır.
 

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  1  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost