YAŞ ÇAY SEZONU GEÇ BAŞLAYACAK
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl sezonun biraz geç başlayacağı ve yaş çay rekoltesinin geçen yıla göre düşük olacağını tahmin ettiğini söyledi.


22 Nisan 2010 Perşembe
Paliç, yaptığı açıklamada, yaş çay sezonunun başlamasıyla ÇAYKUR'un ilk etapta kapasitesi dolana kadar kontenjan uygulanmayacağını belirterek, ''Yaş çay öncelikle Hopa tarafında hasat olgunluğuna geliyor. Genellikle bu bölge bitince de Rize bölgesinde hasat başlıyor. Böylece yaş çayın kademeli olarak hasat olgunluğuna gelmesi ile ÇAYKUR da yaş çay alımları yoğunlaşana kadar kontenjan uygulamayacak'' dedi.

ÇAYKUR'un kontenjansız çay alması sayesinde üreticinin de bir an önce çayını satmak isteyeceğini, bunun sonucu olarak da yaş çayın taze hasat edileceğini ve daha kaliteli çay üretilebileceğini ifade eden Paliç, ''Müstahsil de daha rahat çay satabilecek. Özel sektör temsilcilerine ÇAYKUR alım yapmaya başladığında alım yapmaya başlamalarını öneriyorum. Çayı hasat olgunluğuna gelen üreticinin de bir an önce hasat edip vermesi herkesin yararına olacaktır'' diye konuştu.

Paliç, bu yıl Nisan ayında hava şartlarının çok değişken olmasından dolayı yer yer yeşeren çay filizinin yandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
''Çay filizinin gelişmesi için hava sıcaklığının 10 derecenin üzerinde olması lazım. Ay başında bir ara sıcak hava nedeniyle yeşeren filizler yandı. Bu filizler yeniden yeşerecek. Dolayısıyla sezon kısa bir süre gecikecek. Bu da üçüncü sürgünün özellikle yüksek kesimlerde geç zamana kalmasına neden olacak. Soğukların artması nedeniyle de son sürgünde üretim düşük olabilecek. Geçen yıl bir önceki yıla göre çay rekoltesi az da olsa düşük gerçekleşmişti. Bu nedenlerden dolayı bu yıl sezonun biraz geç başlayacağı ve yaş çay rekoltesinin geçen yıla göre düşük olacağını tahmin ediyorum.''

Nevzat Paliç, sektörde geçen yıl bir toparlanma gözlendiğini, bu toparlanmanın bu yıl devam edeceğini düşündüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:
''Bu yıl sektördeki toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Geçen yıl artan peşin alımların bu yıl daha fazla yapılacağını sanıyorum. Geçen yıl peşin alımların fazla olması olumlu. Ancak alımların taban fiyattan düşük yapılmasını olumsuz bir durum olarak buluyoruz. Özel sektör firmaları, yaş çayı ucuz alacağına biraz daha yüksek fiyattan kaliteli yaş çay almaya, böylece kaliteli çay üretmeye yönelmeli. Düşük fiyata çay almalarını vicdanen kabul etmek mümkün değil. Ayrıca önceki yılların borçları dururken peşin alımda ödeme yapılması da doğru değil.''

Sektörün en önemli sorununun kaçak çay olduğunu belirten Paliç, ''Kaçak çay yakalandığı yerde değil Rize'de ihale edilirse sonuçları çok daha farklı olur, kontrolü daha iyi yapılabilir. Kaçak çay için daha caydırıcı cezalar ve önlemler alınmasını talep ediyorum. Türk çayının damak tadının değiştirilmemesi lazım'' dedi.

Özel sektörün kurtuluşunun ÇAYKUR'un özelleşmesinde değil birleşerek kaliteyi yükseltmekten ve marka oluşturmaktan geçtiğini savunan Paliç, kaçak çayın önlenmesi ile de özel sektörün daha fazla yaş çay alıp daha kaliteli çay üretebileceklerini ve daha yüksek fiyata satabileceklerini söyledi.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1622 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2022  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  4  ziyaretçi bulunmaktadır.