YAŞ ÇAY BUDAMALARINDA SON AY
Rize Ziraatçılar Derneği Başkanı Müfit Akman, yaş çay üreticilerinin budamayı bu ay sonuna kadar bitirip bildirim yapmak zorunda olduğunu söyledi.


19 Mart 2010 Cuma
Müfit Akman, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği'nde yaptığı açıklamada, üreticilerin her yıl çaylık alanlarının 7'de birinde budama yaptıklarını hatırlattı.

Gurbette olan bazı vatandaşların budama konusunda henüz bildirim yapmadığını ifade eden Akman, "Yaş çay üreticisi budama işlemini ay sonuna kadar tamamlayarak bildirmek zorunda. Gurbette olan vatandaşlarımız bir an önce sorun yaşamamak için budama ile ilgili bağlı oldukları fabrikalara bilgi vermeli. Kurum temsilcilerine budama yaptırdıklarını tescil ettirmeli" dedi.

Akman, gübreleme konusunda ise 25-5-10 NPK özel çay gübresinin tavsiye edildiğini kaydederek, "Bu gübre bölgemizin toprak yapısına uygun. Dekara 60-70 kilogram gübre verilmeli. Gübreleme çay bitkisi üzerine düzgün bir şekilde atılmalı. Serpme şeklinde atılması çay bitkisi için uygun değildir. Farklı gübreler ile toprak yapısına zarar verilmemeli. Ayrıca gübreleme öncesi çay bitki atıkları çay bahçesine serilmeli. Bitki atıklarının yakılması toprağa ve bitkiye zarar verir" diye konuştu.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1740 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  6  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost