PAZAR'IN 96. KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
Pazar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. kurtuluş yıl dönümünde 8 yıl aradan sonra ilk kez temsili kurtuluş töreni düzenlendi.10 Mart 2014 Pazartesi

İlçe Meydan Parkı’ndaki Atatürk Anıtı'na Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ömer Kodoman ve Belediye Başkanı Ahmet Basa’nın çelenk sunumlarıyla başlayan törene Cumhuriyet Başsavcısı Yalçın Küçük, Pazar Hava Radar Komutanı Üsteğmen Mustafa Çelik, Pazar İlçe Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Erhan Subaşı, Emniyet Müdürü Güngör Kaptan, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 


Kaymakam Selçuk Aslan, Garnizon Komutanı Ömer Kodoman, Belediye Başkanı Ahmet Basa ve Cumhuriyet Başsavcısı Yalçın Küçük'ün halkın bayramını kutlamasının ardından, günün anlam ve önemini belirten şükran konuşmasını Pazar Belediye Başkan Yardımcısı Enver Ergenç yaptı. Konuşmasında, dünyanın yazılı tarihinden bugüne kadar geçen 4 bin yıl içinde savaşsız geçen yılların toplam 266 olduğunu, geride kalan yılların hep savaş ve çatışma şeklinde geçtiğinin belirtildiğini söyledi.

Kurtuluş Günü ile ilgili konuşmayı Pazar Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Ceren Koşar yaptı. Aynı okulun Edebiyat öğretmeni Remziye Hüner ise günle ilgili şiir okudu.

Kurtuluş konulu yarışmada dereceye giren şiir ve kompozisyonların okunmasının ardından protokol tarafından öğrencilere ödülleri verildi.

Pazar Belediye Meydan Parkı’nda düzenlenen törenlerde, 8 yıl aradan sonra Pazar Avcılar Kulübü ile Atmacacılar Derneği tarafından temsili kurtuluş sahnelendi. Düşman kuvvetleri ile Türk askerlerinin çatışma sahneleri gerçeğini aratmazken, silah sesleri bazı vatandaşlar tarafından korkuyla takip edildi. Temsili olarak düşman kuvvetlerinden alınan Türk Bayrağı, Kaymakam Selçuk Aslan'a teslim edildi. Kaymakam Aslan da bayrağı öperek teslim aldı.

Temsili kurtuluş gösterisinin ardından Endüstri Meslek Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle tören sona erdi.

Pazar Kaymakamlığı tarafından düzenlenen ve araştırmacı yazar Mehmet Bilgin’in konuşmacı olarak katıldığı “Pazar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu” konulu konferans ise Pazar Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

 


Anahtar Kelimeler : 10 Mart , Pazarın Kurtuluşu
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 6858 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  8  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost