PAZAR'DA KARA ÜZÜM PEKMEZİ GELENEĞİ SÜRÜYOR
İlçemiz Pazar'ın Cumhuriyet Mahallesi'nden Hasan Basri Gültekin, 50 yıldır kara üzüm pekmezi yaptıklarını belirterek, bu geleneği devam ettireceklerini ifade etti.


30 Eylül 2012 Pazar
Amaçlarının ticari olmadığını büyüklerinden kalan pekmez kaynatma geleneklerini sürdürmek olduğunu belirten Gültekin, doğal pekmez yapmanın çok zahmetli olduğu kadar zevkli bir iş olduğunu söyledi.

Kış aylarının vazgeçilmez şifa kaynağının pekmez olduğunu ifade eden Gültekin, kara üzüm pekmezi demir ve kalsiyum içerdiği için birçok hastalığa da iyi geldiğini söyledi.

 


Eskisi kadar bol üzüm yetişmediğini kaydeden Gültekin, ''Artık pekmez aranan yiyecekler arasında yerini almaya başladı. Önceki yıllarda yaptığımız pekmezleri kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra akraba ve komşularımıza da verebiliyorduk. Ama şimdi maalesef kendi ihtiyacımızı zor karşılayabiliyoruz'' dedi.

Gültekin, Karadeniz Bölgesi'ne özgü bir meyve olan kokulu kara üzümün, eskiden olduğu gibi önem verilerek yetiştirilip değerlendirildiği takdirde yöre insanına yüksek gelir getirecek bir ürün olacağını belirterek, son yıllarda piyasaların aranılan pekmezi haline gelen kokulu üzüm pekmezine gösterilen ilgi şimdiden bunun önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Pekmezin yapılışını da tarif eden Gültekin, şunları söyledi: ''Tarım ilacı kullanılmamış üzümler yıkandıktan sonra ayağına sadece üzüm ezmek için kullanılan temiz bir çizme giyen kişi tarafından güzelce ezilir ve şırası çıkartılır. Çıkarılan bu şıra posasından ve tozundan ayrılmak için ince delikli torbalardan veya ince delikli süzgeçten süzülür ve bakır olan kaynama kazanına aktarılır. Kaynama esnasında pekmezin dip tutup yanık kokusunun oluşmaması için devamlı karıştırılmalı ve savrulmalıdır. Bu sırada kaynatma kabının kenarında ve şıranın yüzünde toplanan köpükler bir kepçe ile alınmalıdır. Pekmez kıvama geldiğinde pekmezde kırmızı köpük oluşur ve ağdalaşma dediğimiz durum gelir. Çeşitli denemelerle pekmezin kıvama gelip gelmediğini anlayabiliriz. Ayrıca tahta bir kaşığı pekmeze daldırıp, pekmezden çıkardığımızda son damlayı temiz bir tabağa damlattığımızda dağılmıyorsa pekmez olmuştur.''

TOPLANMAYA HAZIR ÜZÜMLER

TOPLANMIŞ ÜZÜMLER

ÜZÜMLER EZİLİYOR

EZİLEN ÜZÜMLERİN ŞİRA'SI BİRİKTİRİLİYOR

BİRİKEN ŞİRALAR SÜZÜLEREK VARİL'E AKTARILIYOR

VARİLDE BİRİKEN ŞİRALAR KARIŞTIRILIYOR

...ve TAVA KURULUYOR. PEKMEZ KIVAMINI ALINCAYA KADAR PİŞİRİLİYOR


    
 
  naciye yalınkılıç,öztürk (30.09.2012 20:21:38)
  hey gidi memleketim.ne güzellikler barındırıyor içinde havasına suyuna taşına toprağına çayına mısırına pekmezine tavasına kadar unutmadan diyeyim tava kastanesi de bi harıka olur ya.bensiz yedinizse boğazınıza şifa olsun ne söyleyeyim artık.benide duygulandırdınız .afiyetle yiyin inşallahhhh.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 4929 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2022  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  2  ziyaretçi bulunmaktadır.