PAZAR KİVİ BİRLİĞİ SERTİFİKA GEREKLİ
Pazar Kivi Birliği, ürünlerin sertifikasyon sistemine geçirilmesi amacıyla 2010 yılında çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı.


01 Nisan 2010 Perşembe
Pazar Kivi Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, dünya tarım piyasasına girebilmek için GLOBALGAP üretim standardının, kivi üreticileri için de hedef olarak görülmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye şartlarında İTU olarak değerlendirilen ve hipermarketlerin vitrinlerine koyacakları ürünler için mutlaka olmasının talep edildiği sertifikasyon sistemini, 2010 yılından itibaren bölgemiz üreticileri için gerekli olarak değerlendiriyoruz. Sertifikasyon şartlarına uygun olarak üretilmeyen ürünler yok olma durumu ile karşı karşıya kalacaktır. Pazar Kivi Üreticileri Birliği olarak görevimizi üretici ile tüketim piyasası arasında köprü vazifesi görerek üreticilerin menfaatlerini korumak olarak değerlendiriyor ve üreticilerin de durumu böyle görmeleri gerektiğine inanıyoruz. Yoksa birlik ticari kuruluş olarak görülmemelidir. Birlik, üreticinin örgütlenmesidir ve kendini üretici olarak görmektedir.” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesinin kivi üretimi için özel iklim ve toprak şartlarına sahip olduğunu kaydeden Demir, “Farklı ekolojik yapısı nedeniyle kivi artık çaya alternatif ürün durumuna gelmektedir. Ülkemiz sebze ve meyve ihracatı Avrupa Birliği ülkelerine ve Rusya ya yapılmakta olup toplam ihracat içindeki payı % 5 dolayındadır. Ancak, bahsedilen bu ülkeler gıda güvenliğine dikkat etmektedirler. Eğer kivi üretiminde bölgenin merkezi durumuna gelecek isek bizim de İyi Tarım Uygulaması politikalarını dikkate almalı ve ürünümüzü sertifikalı duruma getirmeliyiz.” diye konuştu.

İyi Tarım Politikası hakkında bilgi veren Pazar Kivi Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, sözlerini şöyle tamamladı: “Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden düzenlemeye yönelik olarak üretim bölgesini sosyal yönden yaşanabilir duruma getirmek, ürünü ekonomik olarak karlı ve verimli kılmak için; tarım ilacı ve hormon kullanılmayıp sınırlı miktarda kimyasal gübre kullanılmaktadır. İnsana ve diğer canlılara dost olan, doğal dengeyi koruyan bir üretim sistemidir. Organik gübre kullanılmakta ve toprağı muhafaza eden biyolojik mücadele yapılmaktadır. İyi Tarım Uygulamasında amaç; üretimden tüketime kadar ürünün izlenmesi, verimliliğin artırılması ve kalitenin yükseltilmesidir. İyi Tarım Sertifikalı bir ürün; tüketiciye zararlı kimyasal, biyolojik ve fiziksel kalıntı içermez. Çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretilir. İnsanların ve diğer canlıların refahını olumsuz etkilemez, ürünün kalitesini ve güvenilirliğini artırır. Ve en önemlisi de sertifikalı bir ürün iç pazarda ve ihracatta öncelikli olarak tercih edilir.”


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1662 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2022  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  4  ziyaretçi bulunmaktadır.