KİVİ FİYATI ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEDİ
Pazar'da başlayan kivi hasadında toptancıların alış fiyatını düşük tutması kivi üreticisini memnun etmedi.


18 Kasım 2012 Pazar
15 Kasım da başlayan kivi hasadında sattıkları ürünün fiyatının düşük olmasından yakınan üreticiler, satış fiyatlarında düzelme olmaması halinde kivi bahçelerini sökeceklerini söylediler.

Pazar ilçesinde yurdun değişik bölgelerinden gelen 10 tüccar, kiviyi peşin ve vadeli olarak ayrı fiyatlarda satın alıyor.

Tüccarlar kivinin kilosunu 95 gram ve üzeri 1. sınıfı 1.20 liraya, 75 ile 90 gram arası 2. sınıfı 700 kuruşa ve 75 gram altındaki üçüncü sınıf ürünü 200 kuruşa satın aldıklarını belirterek, vadeli alışlarında ise fiyatlara kilo başına 50 kuruş ilave ettiklerini söyledi.

 


Üretici Erol Çelik, kivideki düşük fiyatın kendilerini tedirgin ettiğini belirterek, ''Kivi üreticileri emeğinin karşılığını alamıyor. Saklama koşullarımız yeterli olmadığı için ürünümüzü satmak mecburiyetindeyiz. Buda tüccarın işine geliyor. Biz üreticiler olarak güvence altına alınmalıyız. Üreticiden 1 liraya alıp tüketiciye 4 kat fazla fiyatla satılıyor. Aradaki fark bu kadar olmamalı. Üretici kivisini normal fiyatlardan satabilsin, tüketici de uygun fiyata tüketsin. Aksi halde hem üretici hem de tüketici bu işten zarar görecek. Birileri de rant sağlayacak. Ama bu şekilde alım yapıldığı takdirde kivi bahçelerimizi sökmeyi düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 2761 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  7  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost