KİVİ BİRLİĞİNDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Pazar Kivi Üreticiler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, hasat döneminde üreticileri teknik bilgi ve dikkat edecekleri hususlar hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.


08 Kasım 2012 Perşembe
Pazar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Demir, üreticilerin kivi ürününü satarken telaş etmemelerini, mutlaka birlikte hareket etmelerini istedi.

Bu yıl itibariyle bölgede satışı yapılan ürünün kayıt edilerek künye verileceği ve üretildiği bölgeden çıkışının sağlanacağını ifade eden Demir, ''Bu konuda birlik olarak yetkilendirilmiş durumdayız. Kayıtsız çıkan ürün kaçaktır ve hiçbir yerde satılamaz. Pazar'da alım yapacak olanlar ya birlik üzerinden alım yapacak ya da Pazar'dan çıkmadan hale kayıt yaptıracaklar. Eğer birlik aracılığıyla mal alacak ise müstahsil makbuzunu birliğe kesip künyesini alacak ve rüsum ödemeyecek. Eğer alıcı kendisi hale kayıt edecek ise rüsum ödeyecek. Yani burada amaç birlikler aracılığıyla ürünü kayıt altına alıp satışta üreticiye destek sağlamaktır'' dedi.

Pazar Kivi Üreticileri Birliği olarak anlaşma sağlayacakları kivi alıcı tüccarlar ile mühendis formasyonlu eksper olarak görevlendirilecek kişiler nezaretinde ürünün pazarlanması için üreticilere destek vereceklerini kaydeden Demir, şunları söyledi: ''Bu çalışmada hangi alıcının nerede ve hangi fiyattan ürün aldığı üreticilere iletilecek ve gramaj dahil tüccarlara inisiyatif bırakılmayacak. Ancak bu ve bundan sonra yapılması gereken çalışmalarda bu eksperlerle üreticiye teknik destek sağlanacaktır. Gerek birliğe üye olan gerekse birlik desteğiyle ürünlerini satmak isteyen üreticilerden satış bedeli birlik hesabına aktarılacaktır. Birlik hesabına aktarılan paranın anında üreticilerin hesabına aktarılması için Ziraat Bankası'na üretici bordosu verilecektir. Bu nedenle birlik aracılığıyla ürününü satmak isteyen üreticiler, Ziraat Bankası'nda hesap açacak, Pazar Kivi Üreticiler Birliği'ne gelip taahhütname imzalayacak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde ürün kayıtlı olacak, birlik bağlantı kurduğu alıcıya ürünü verecek ve satış bilgisini muhafaza edecek.''


Anahtar Kelimeler : Pazar Kivi Birliği , Yusuf Ziya Demir
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1957 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  3  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost