ÇAYKUR 1 MAYIS'TA SEZONA HAZIR OLACAK
ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, 1 Mayıs'ta ÇAYKUR bünyesindeki fabrikaların yaş çay alımı için hazır hale geleceğini söyledi.


09 Nisan 2010 Cuma
Yüce, yaptığı açıklamada, yaş çay alımları ile ilgili hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini belirterek, ''ÇAYKUR bünyesinde bulunan 47 fabrikada hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. 1 Mayıs'ta fabrikalarımız yaş çay alımı için hazır hale gelecek. Bu tarihten itibaren yaş çayın olgunlaşması halinde alımlar başlayacaktır'' dedi.

Çayın, sudan sonra en fazla tüketilen içecek olduğunu, Doğu Karadeniz bölgesinde yaklaşık 1 milyon insanın geçim kaynağı olduğunu ifade eden Yüce, ''Kalitesiz ürünün tüketici tarafından kabul görmeyeceğini bilmekteyiz. Kaliteye azami özen gösteriyoruz. Kalitenin başlangıç noktası fabrika değildir. Fabrika, gelen ürünü en iyi şekilde işlemeye dikkat eder'' diye konuştu.

Yüce, nitelikli çayın nitelikli yapraktan oluşacağına dikkati çekerek, ''Bu da nitelikli bakımdan oluşur. Bu nedenle yaş çay üreticisinin ürünlerini en iyi şekilde gübrelemelerini, budamalarını ve hasadı evsafa uygun olarak yapmalarını istiyoruz'' dedi.

Çayın, bölgeye geçmişte büyük katkısı olduğu gibi, bölge insanının geleceğinin de çay olduğunu vurgulayan Yüce, şöyle devam etti:
''Müstahsilimiz kendi geleceği için alım standartlarına uygun çay hasadı yapsın. 200 binin üzerinde müstahsil ailemiz var. Çay, Doğu Karadeniz bölgesinin ekonomik olarak lokomotifi. Çayı ortadan kaldırdığımızda, ekonomik hayatın tamamen çökeceğini görebilmek önemli bir gerçektir. Bu kadar öneme sahip ürün ile ilgili müstahsilimize, evsafa uygun hasat yapmaları için ısrar ediyoruz. Çünkü bu çayın geleceği ve bölgenin geleceği için çok önemlidir.''

Yüce, yaş çay kilogram fiyatı hazırlıklarının devam ettiğini 15 Mayıs'a kadar çalışmaların devam edeceğini kaydetti.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1734 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2022  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  27  ziyaretçi bulunmaktadır.