BİLİM VE TEKNOLOJİ YARIŞI KONFERANSI
İlçemiz Pazar’da ‘Dünyada bilim ve teknoloji yarışı’ konulu konferans düzenlendi.


10 Ocak 2016 Pazar
Pazar’da düzenlenen ‘Dünyada bilim ve teknoloji yarışı’ konulu konferansta konuşan Araştırmacı-Yazar Ramazan Bakkal; Batı medeniyetinin gelişme sürecinin ilk olarak İslam medeniyetindeki bilimsel eserlerin çevirisiyle başladığını söyledi.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi kapsamında Pazar Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi konferans salonunda, Pazar 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pazar Kız Kulesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pazar Fen Lisesi ve Pazar Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri için Araştırmacı-Yazar Ramazan Bakkal’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Dünyada bilim ve teknoloji yarışı’ konulu konferans düzenlendi.

2 farklı oturumda düzenlenen konferansta konuşan Ramazan Bakkal, öncelikle bilimin temel kavramlarıyla ilgili bilgiler verdi. Hayatı kolaylaştıran buluşlardan hangilerinin kime ait olduğunu dünyadaki örneklerle karşılaştırarak anlatan Bakkal, dünyadaki bilimsel buluşlar sayesinde firmaların markalaştığını söyledi. ARGE ve inovasyon faaliyetlerinin sürekli yeniliğe dayandığını, teknoloji üretmeyen ülkelerin üreten ülkelerin ayakları altında ezildiğini anlatan Bakkal, tarihte Çin, İslam ve Batı medeniyeti olmak üzere üç büyük medeniyetin olduğunu belirterek, ilk icatların Çin medeniyetinde ortaya çıktığını, İslam medeniyetinde birçok bilim insanının yetiştiğini, tarihte Bağdat’ın ve Türkistan coğrafyasının önemli bilim merkezleri haline geldiğini ifade etti.

Batı medeniyetinin gelişme sürecinin ilk olarak İslam medeniyetindeki bilimsel eserlerin çevirisiyle başladığını, bu çeviriler üzerinden bugünkü bilim ve teknolojinin temellerinin atıldığını anlatan araştırmacı-Yazar Ramazan Bakkal, konferansın sonunda öğrencilere, bilimin gelişmesi için sabrın, merakın ve başarı inancının son derece önemli olduğunu ve bunlardan asla taviz verilmemesi gerektiğini söyledi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Berk Eren, Ramazan Bakkal’a teşekkürlerini iletti ve çiçek takdim etti.

 


Anahtar Kelimeler : Pazar Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi , RENK , Ramazan Bakkal
    
 
  av.musa hatırnaz (08.02.2016 11:49:27)
  bu bilimsellik neden devam etmedi.halen islam ülkeleri ne durumdadır, bunu da görmek gerekir sanırım. tanrı çalışana verir.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 8188 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  9  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost