YAŞ ÇAY SEZONU GEÇ AÇILACAK
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, iklim şartları nedeniyle yaş çayda kampanyanın 15 Mayıs'tan sonra açılabileceğini tahmin ettiğini söyledi.


09 Mayıs 2009 Cumartesi
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, geçen yıl yaş çay kampanyasının 25 Nisanda başladığını, bu yıl yaş çayda sezonun geçen yıla göre biraz daha geç başlayacağını belirtti.

Bu yıl şu ana kadarki hava şartlarına göre yaş çayın yaklaşık bir hafta daha hasat olgunluğuna gelmeyeceğini ifade eden Paliç, “Hava şartları genellikle soğuk ve yağışlı geçiyor. Yaş çayın hasat olgunluğuna gelmesi için yağışın ardından bir süre güneşli ve sıcak hava olması gerekir. Ancak şu anda böyle bir durum yok. Bu nedenle yaş çayda kampanyanın 15 Mayıs'tan sonra açılabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Paliç, yaş çayın yörede kademeli olarak hasat olgunluğuna gelmesini istediklerini kaydederek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl bütün yörede yaş çayın aynı anda hasat olgunluğuna gelmesinden dolayı fabrikalar hemen sezon başından itibaren yoğun bir tempoya girmiş, bunun sonucu olarak da üreticiler zor durumda kalmıştı. Bu yıl önce Artvin bölgesinde hasadın başlaması, sonra diğer yörelerde başlamasını diliyoruz. Böylece özellikle ÇAYKUR, sezon başında bir süre kontenjan uygulamaz. Üreticiler de bu sayede bir süre kontenjansız yaş çay satabilirler.”

Paliç, yaş çay kampanyasının geç başlamasından dolayı bu yıl, dördüncü sürgünün gündeme gelmeyeceğini düşündüklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl dördüncü sürgün olmasa üretim 1 milyon tonun altında olacaktı. Bu yıl üretimin 1 milyon tonun altına düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunda hem sezonun geç başlaması, hem de üreticinin pahalı ancak ideal gübre olan kompoze gübre (N25.P5.K10) yerine daha düşük kalitede gübre kullanması etkili olacak. Belki ilk sürgünde düşüş olmaz, ama ikinci ve üçüncü sürgünde düşüş olacaktır” diye konuştu.

Nevzat Paliç, birçok özel sektör firmasında kuru çay stoku ya olmadığını ya da yok denecek kadar az olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
“Türkiye'de ayda ortalama 20 bin ton civarında çay tüketiliyor. Sezonun 1 ay geç başlaması, 20 bin tonun tüketilmesi anlamına gelir. Zaten Türkiye'de üretilen çay, tüketilen çayın 25-30 bin ton altında. Dolayısıyla dışarıdan çay almaya ihtiyacımız var. Bu demek oluyor ki kaçak çay girmezse bundan sonraki senelerde çayımız değer kazanabilecek. Özel sektör de ürettiği çayı rahatlıkla satabilecek. Bugüne kadar sektörde olan sıkıntıların yüzde 90'ı zaten kaçak çay nedeniyle oldu. Çayını satamayan firmalar, üreticinin parasını veremedi. Ancak bu senenin iyi geçeceğini tahmin ediyoruz.”

Geçen yıl, birçok firmanın kaçak çayın yarattığı sorunlar nedeniyle yaş çay alımı yapmadığını kaydeden Paliç, 30-35 civarında çay fabrikasının iflas noktasına geldiğini ve kapatmak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1620 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  36  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost