YAŞ ÇAY FİYATI AÇIKLANDI
ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, yaş çay fiyatını açıkladı


14 Mayıs 2009 Perşembe
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2009 yılı yaş çay alım fiyatını, 79 kuruş, destekleme primi de 11,5 kuruş olmak üzere 90,5 kuruş olarak açıkladı.

Bakan Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, bugünün Dünya Çiftçiler Günü olduğunu hatırlatarak, çiftçileri kutladı, bereketli bir mahsul sezonu dileğinde bulundu.

Daha sonra 2009 yılı yaş çay fiyatını açıklayan Eker, şunları kaydetti:
''2009 yılında ÇAYKUR'un alacağı çay için fiyat 79 kuruş, 11,5 kuruş da destekleme primi uygulanacak. Toplamda çiftçimizin cebine 90,5 kuruş girecek. Artış yüzde 8'e yakın. Enflasyonu, ÜFE'yi hesaba kattığınızda ki, ÜFE geçen 12 aya göre -0,35. ÜFE'ye göre reel artış, yüzde 8,25 oranında ve bu 57 cente tekabül etmektedir. Bunun hayırlı olmasını diliyorum. Gönlümüz bunun üreticilerimiz açısından daha çok olması ama aldığımız çayın işletme maliyeti, dünya piyasasındaki durumunu da dikkate almak durumundayız.''

Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin, Ekvator kuşağı dışında dünyada çay üretilen nadir ülkelerden biri durumunda bulunduğunu, dünya üretiminde de önemli bir paya sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, 203 bin üreticisi, yaklaşık 760 bin dekar alanda 1 ile 1,2 milyon ton yaş çay üretim varlığı olan bir ülke olduğunu vurgulayan Eker, şöyle devam etti: ''Türkiye, müzakere sürecimiz devam eden AB içinde, çay üreten tek ülke. Çay tarım alanlarının genişliği bakımından Türkiye, dünyada 7. sırada. Türkiye, kuru çay üretimi bakımından da, 5. büyük ülke. Dünyada yıllık kişi başı tüketim açısından da 4. sırada bulunuyoruz. Sahip olduğumuz ekoloji bakımından bizim üretimimiz, kimyasal madde kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeyen bir bölgededir. Türkiye'de çay, gübre dışında herhangi bir kimyasal girdi gerektirmeyen bir üründür. Bu bakımdan dünyadaki çay üreten diğer ülkelere göre avantajımız var. Yani Karadeniz çayı, dünyadaki en sağlıklı, organiğe en yakın çay olma özelliğini koruyor. Bu da bizim ayrı bir özelliğimizdir.''

Türkiye'nin çay üretiminin yüzde 60'ının Rize'den karşılandığını belirten Eker, ''Bu mono kültür demek aynı zamanda. Bir ürünün büyük çoğunluğunu bir şehir üretiyorsa, bu bir bakıma avantaj, bir bakıma dezavantajdır. Bunun çeşitlendirilmesi gerekiyor ama çay varlığımızın önemli bir kısmının bu bölgede olması, kendi başına bir avantaj'' dedi.

Eker, geleceğe dönük olarak ürün çeşitlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, gerek organik çay üretiminin, gerekse yeşil çay üretiminin hem sektör hem de üretici açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

ÇAYKUR'un bu yönde son yıllarda başarılı çalışmalar yaptığını ifade eden Eker, bu çalışmaların, hem çayın kalitesini artırma hem üreticiye destek olma hem de yeni pazarlara ulaşma açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Eker, hükümeti devraldıkları 2002 yılından itibaren gerek çay alımında, gerekse kalitenin artırılmasında önemli mesafeler katettiklerini belirterek, şunları kaydetti: ''2002 yılında ÇAYKUR tarafından 553 bin ton yaş çay alımı vardı. Özel sektör ile birlikte 790 bin ton alım gerçekleşiyordu. Bu, zaman içerisinde üretici lehine gelişti. 2008 yılında ÇAYKUR 650 bin ton yaş çay aldı. Özel sektör ile birlikte toplamda 1 milyon 100 bin tona çıktı. Yani her sene arttı. 2004 yılından beri bu rakamın altına düşmedi. Ayrıca prim uygulaması getirdik. 2002 yılında çayla ilgili fiyat dışında herhangi bir prim söz konusu değildi. 2003 yılında yeni bir destekleme sistemi başlattık. 2003 yılında, bugünün parasıyla yaklaşık 40 milyon lira, 2008 yılında da 112,5 milyon lira prim ödemesi gerçekleştirdik. Bizim gönlümüz, üreticinin, aldığı fiyatla tüm ihtiyaçlarını giderebilmesi yönünde ama ÇAYKUR ticari bir kuruluş. Alımı sürekli artıyor. Haliyle maliyeti ve üretimi bundan bir şekilde etkileniyor.''

Fiyat açıklamasının ardından ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nden ayrılan Eker, gazetecilerin, çayın, sınır ticaretinde, 50 bin dolarlık serbest geçiş kapsamında olup olmayacağı yönündeki soruları üzerine, ''Benim düşünceme göre çayın olmaması gerekiyor. Bakanlar Kurulu'na da bu yönde görüş bildireceğim. Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor'' cevabını verdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, yaş çay fiyatının açıklandığı toplantıdan sonra programında bulunan valilik ve belediye ziyaretlerini, Ankara'daki bir programa katılmak durumunda kaldığı için gerçekleştiremeden Rize'den ayrıldı.
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1295 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  32  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost