TÜRKİYE VEKİLLERİNİ SEÇİYOR...
24. dönem milletvekili seçimleri için 32 ilde oy verme işlemi saat 07. 00'de başladı. Diğer illerde saat 08:00 'de...


12 Haziran 2011 Pazar
24. dönem milletvekili seçimleri için 32 ilde oy verme işlemi saat 07. 00'de başladı. Diğer illerde ise seçmenler saat 08. 00'de sandık başına gidecek.

Seçimde, 50 milyon 189 bin 930 seçmen, 85 Seçim çevresinde 199 bin 207 sandıkta oy kullanacak.

Oy verme işlemi, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07. 00-16. 00, diğer illerde 08. 00-17. 00 saatleri arasında olacak.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecek.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.

Seçmenler, Ysk'nın "www. ysk. gov. tr" internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Milletvekilleri, milletvekili kimliği ve seçmen bilgi kağıdını, milletvekili adayları ise her hangi bir İl Seçim Kurulu Başkanınca milletvekili adayı olduklarına dair verilmiş seçmen bilgi kağıdını göstererek kayıtlı oldukları Seçim çevresi dışında da oylarını kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.

Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08. 00'de başlayacak ve Yüksek Seçim Kurulunca başka bir süre belirlenmemiş ise saat 17. 00'de sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim kurullarından gelen sonuçları birleştirerek ilan edecek.

YASAKLAR :
Bugün saat 06. 00'dan 24. 00'e kadar; her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde, umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak.

Bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek, saat 06. 00'dan 24. 00'e kadar; emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde patlayıcı madde, kesici, delici alet ve ateşli silahları taşıyamayacak.

Saat 18. 00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından Seçim ve Seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18. 00 ile 21. 00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak Ysk tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Ysk, gerek görülmesi halinde saat 21. 00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.


Anahtar Kelimeler : Milletvekili Seçimleri
    
 
  selim dinç (13.06.2011 23:23:12)
  herkese hayırlı uğurlu olsun ......
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1636 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  19  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost