RİZE VE İLÇELERİNİN SIKINTILARI
Gazeteci Arkadaşımız Abdullah UZUN yöremizdeki sıkıntıları dile getirdiği bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:


27 Ekim 2009 Salı
Okuyucularım bilirler; genelde yazılarım, yöremizi ilgilendiren konulardan oluşuyor. Rize ili ve ilçelerinde olup bitenleri sorumluluk anlayışı içinde halkın dileklerini yerine getirme anlamında yazmaya çalışıyorum. Amacım burada suçlu veya suçlular aramaktan çok sorunların çözümü için ilgililere uyarı yapmaktır. Siyasi hiçbir söz dalaşına girmeden meseleleri izah etmek gerektiğine inanıyorum. Doğru bildiklerimi anlatırken Zülfikar’a dokunuyorsak da çok fazla üzerine düşmüyorum. Bu yazımda birkaç mesele hakkında ilgililerin dikkatini çekmek istiyorum.

ÇAYKUR
Bu güzide kuruluşumuz, bölgemizin lokomotifi durumundadır. Bu yüzden her kesimin gündem konusunu oluşturuyor. Çay- Kur’da olup bitenleri ben dâhil, basın mensupları zaman içinde kaleme alıp dile getiriyorlar. Ben, yine eski konulara girmeden Sayın Genel Müdürümüze eğer ki; elinde imkânlar varsa yapmasını istediğim en önemli icraat Çay paralarının ödenmesidir. Bölgemizin tek geçim kaynağı, Çay’ın olduğunu herkes biliyor. Okulların açıldığı ve dışarıdan gelenlerin döndüğü bölgemizde işsizlik başlı başına bir sorun teşkil ederken, bir de Çay paralarının ödenmemesi yöremiz halkını olumsuz etkiliyor. Çay kampanyasında çalışarak işten çıkan personelinde, artık işsiz ve parasız olduğu düşünüldüğünde bu sorunun daha da derin yaralar açtığı görülecektir. Eskiye kıyaslandığında çay paraları zamanında ödeniyordu. Bugün gelinen noktada bu ödeme şekli değişti. Dünya krizi, ülke krizi gibi meselelerin ardına sığınmak da çözüm değildir. Sorunu çıkaran çay tarlalarında yağmur çamur demeden çay toplayan ana ve bacılar değildir. O, yüzden çay paralarının bir an önce ödenmesi için özellikle Çaykur Genel Müdürümüze buradan çağrı yapmayı bir basın mensubu olarak kendime borç sayıyorum. Vatandaşımızın sokakta kulağı biziz. Lütfen sokaklara bir çıkın ve halkımızın isteklerine kulak verin.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İlimiz ve ilçelerinde okullar açıldı. Genç nesiller artık eğitim ve öğretime başladı. Okullarda sınıf ve öğretmen açıklarının en az seviyede olduğunu öğrendik. Ve bundan son derece memnun olduk. Lakin çok önemli saydığım bir konuyu buradan dile getirmek istiyorum. Okullara sivillerin girip çıkmaması için yeni önlemler alınarak bir nebze olsun sıkıntılar önlenmiş gözüküyor. Yine de sabah eğitime başlandığında bazı öğrencilerin okulu terk ederek sahillerde dolaştığını gözlemliyoruz. Bu çok tehlikeli ve vahim olaylara yol açabilecek bir durumdur. Resmi kıyafetle ders saatlerinde sokaklarda çocukların ne işi vardır? Olumsuz kişilerin cirit attığı il ve ilçelerimizde gençler her türlü kötü alışkanlığa düşebilirler. Bunun vebalini tüm kesimler olarak ödemek zorunda kalırız. Okul müdürleri bu gençlerimizi ders saatlerinde mutlaka takip ederek okul dışına çıkmalarını önlemelidirler. Okula giremeyen sivil gençler, kılık kıyafetlerinden anlaşıldığı gibi her türlü olaya açıktırlar. Zaten eğitim olarak ülke genelinde başarısı az olan bölgemizde bir de bu gibi nahoş olaylara açık kapı bırakmayalım. Hafta sonları dershanelere giden gençlerimizi de görevliler bir şekilde kontrol altında tutmaları gerekir. Uyuşturucu batağına düşmeye müsait olan gençlerin dersler dışında mutlaka eğitime dönük projelerle kontrol altına alınması gerekiyor.

İDARİ AMİRLER (KAYMAKAMLIK- EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ)
İllerde valiler ve il emniyet müdürlerimiz, ilçelerde kaymakamlar ve ilçe emniyet müdürlerimizin çok büyük sorumlulukları vardır.

Okullarda gençlerimizi kontrol altında tutmak için görevliler tarafından kurulacak bir heyet tarafından, geniş kapsamlı bir rapor hazırlanmalıdır. Bu heyete köy ve mahalle muhtarlarımız da davet edilmelidir. Geleceği ellerine teslim edeceğimiz yavrularımızın sağlıklı bir eğitime kavuşması için alınması gereken önlem ve tedbirleri masaya yatırmalıdırlar. Uyuşturucu kullanım yaşının genç nesillere kadar düştüğü, bu illetin yarın başımıza bela olacağını bilmemiz gerekir. Yapılacak toplantılara velilerin de katılarak bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir yandan okul idareleri, diğer yandan idari amirlerin, sık sık öğrencilerin girip çıktığı ortamların denetlenmesi için görevlileri uyarması gerekir. Mobese kameralarından görülen olumsuz bir olayın derhal üzerine gidilip bertaraf edilmesine çalışılmalıdır.

Uzman kişilerce okullarda veya seçilecek olan salonlarda; gençlere uyuşturucu, sağlıksız ortamlar ve olumsuz arkadaşlar hakkında bilgi verilmelidir. Son zamanlarda ülkemizde görülen domuz gribi hakkında acilen çalışmalar başlatılmalıdır. Bilgisiz gençler ve aileler mutlaka bilgilendirilmelidirler. Olaylar yaşanmadan müdahale edilmelidir. Yaşandıktan sonra, canlar ve aileler mağdur edildikten sonra alınacak tedbirler boşa gider.

ANNE VE BABALAR
Anne ve baba olmak kolay değildir. Çocuğu dünyaya getirirken Rabbimizin bizlere vermiş olduğu o nazik ve nazenin yavruları küçüklüğünde nasıl şefkatle büyütüyorsak, büyüdüğünde de aynı şefkat ve nezaketle yetiştirmeye çalışmalıyız. Sabah evden okul için çıkıp okula gitmeyen, akşam ise okul bittiğinde eve gelmeyen çocuklarınıza sahip çıkın. Emniyet tedbirleriyle çocuklarınızı hizaya getirmeye çalışmayın. Onlara kol ve kanat açın. Dert ve sorunlarını dinleyin. Okullara gidip derslerini ve davranışlarını okul idarelerinden öğrenin. Okula çocuğu bırakıp “benim görevim bitti” anlayışına sakın kapılmayın. Yazıktır. Sonradan ah vah etmenin faydası yoktur. Gözü yaşlı ana ve baba olmak istemiyorsanız çocuklarınıza lütfen sahip çıkın. Baba ve Anne gibi kutsal görevinizi çocuklarınızdan eksik etmeyin. Nice anne ve babaların TV ekranlarında çocukları için nasıl gözyaşı döktüklerini gözlüyoruz. Bugün ona, yarın bize anlayışını düşünerek bugünden tedbir alın ve evlatlarınızın üzerinden elinizi ve şefkatinizi sakın eksik etmeyin.


    
 
  forza_karadeniz (28.10.2009 08:43:02)
  sy abdullah uzun a bu anlamlı ve bölge sorunlarının dile getiren yazısından dolayı teşekkür ederim.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1391 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  17  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost