RİZE ÜNİVERSİTESİNİN 5. YILI
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, 'Üniversiteler söz söyledi mi, sözü dinlenmeli' dedi.


17 Mart 2011 Perşembe
Rize Üniversitesinin (RÜ) 5. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından anıta çelenk sunuldu.

Törenin ardından Rize Üniversitesi Spor Salonu'nda devam eden programa, Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, Belediye Başkan Vekili İrfan Kandil, İl Garnizon Komutanı Albay Turhan Talu, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, RÜ Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, öğretim görevlileri, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Vali Hacımüftüoğlu, programda yaptığı konuşmada, halktan kopuk üniversite olamayacağını belirterek, "Herkes Rize için elinden geleni yapmalı. Rize Üniversitesi'ne yapılan katkılar bir görevdir. Üniversite çalışmalarında asla yalnız bırakılmamalı. Halk ile birlikte üniversiteler sosyal projeler içerisinde çok daha ileriye gitmelidir. Yeni kurulan üniversiteler arasında üçüncü sırada yer alan Rize Üniversitesinin birinci sıraya taşınmasının çalışmaları aralıksız sürmelidir" diye konuştu.

Üniversitelerin illerin değişimi ve dönüşümü için çok önemli olduğunu vurgulayan Hacımüftüoğlu, şöyle devam etti:

''Bunun için sürekli gelişime açık olmalıyız. Yetiştirdiğimiz öğrenciler evrensel değerlere sahip olmalı. Üniversiteler söz söyledi mi sözü dinlenmeli. Öğrencilerimiz Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerlemeli. Öğrencimizin söylediği fikirler dünyada kabul görmelidir.''

Rektör Prof. Dr. Okumuşoğlu ise üniversitelerin görevinin, ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, bilimsel araştırmalar yapmak ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirterek, "Ezelden ebede eğitim düşüncesi ile yola çıktık. Kısa sürede büyük mesafe kaydettik. Eğitim Fakültemiz KPSS sınavlarında Türkiye üçüncüsü, yerleştirme sonuçlarına göre birinci oldu. Yayınladığımız makalelerle önemli dereceler elde ettik. Yabancı üniversitelerle ortak çalışmalar yaptık. Ancak bulunduğumuz yer yeterli değil. Rize ile sınırlı değil, tüm dünyaya açılan bir üniversite olmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor" diye konuştu.

Programda, üniversitenin halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından halk müziği korosu kısa bir konser verdi.


Anahtar Kelimeler : Rize Üniversitesi , Seyfullah Hacımüftüoğlu , Turhan Talu , İsmet Özkorul , Nazmi Turan Okumuşoğlu
    
 
  Hayrettin OĞUZ (zelekli) (19.03.2011 09:05:45)
  Üniversitenin sadece eğitiminden faydalanalım.Üniversite diye yöremizin kültürünü bozmayalım bozdurmayalım.Üniversite var diye dışarıdan gelen öğrencilerin cirit attıkları bir yer olmamalıdır.Her kötülük ve yanlış toplumda var olduğu süre içinde mütlaka kapımızıda çalar unutmayalım.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 6803 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  20  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost