PAZARLI VATANDAŞ'TAN İLGİNÇ İDDİA
İlçemiz Pazarlı vatandaş 'Arsa tapusu bende' deyip kent merkezindeki Hükümet Konağının yapılacağı 3 dönüm araziyi çit ile çevirdi.


03 Ağustos 2011 Çarşamba
İlçemiz Pazarda 7 yıldır mahkemelerle uğraştığını ve ilçedeki birçok kamu arazisinin kendilerine ait olduğunu iddia eden İsmail Serdaroğlu şehri çit ile çevirmeye başladı.

Serdaroğlu, şehir merkezindeki; daha önce 50. Yıl İlkokulu'nun yıkılarak yerine yeni hükümet binasının yapılacağı yaklaşık 3 dönümlük arazinin atalarından kendilerine miras kaldığını ve tapusunun kendilerinde olduğunu öne sürerek çit ile çevirdi.

Dedelerinden kalma Pazar şehir merkezindeki tapulu arazilerinin devlet tarafından haksız şekilde kamulaştırıldığını ve bunun karşılığında hak sahibi oldukları arazilerden kendilerine hiçbir ödeme yapılmadığını iddia eden İsmail Serdaroğlu, "2004 yılından beri mahkemelerde hukuki mücadele veriyoruz. Ancak bir sonuca varamadık. Bu araziler dedemizden kalma. 1926 senesinde aldığımız tapumuz 1926, 1929 ve 1931 senesinde toplam 3 kez tazelenerek yediemin olarak tapu dairesi ve mal müdürlüğüne kira mukabilinde teslim edilmiştir. Ancak bu araziler zaman içerisinde tapu dairesi ve mal müdürlüğü tarafından gereğince korunamamış, yediemindeki arazilerimiz kamulaştırılıp satılmıştır" şeklinde konuştu.

15–16 parsel arazilerinin 2–3 parselinin köyde diğerlerinin şehir merkezinin değişik yerlerinde bulunduğunu söyleyen İsmail Serdaroğlu, "Bu arazilerinin birçoğunda resmi daireler vardır. Resmi daire kurmak için dedelerimizin arazilerini kamulaştırdılar, bina yaptılar. Bir şeyi kamulaştırırken bunun bedeli ödenir. Habersiz ve bedelsiz şekilde kamulaştırmalar yapılmış" dedi.

Özel idarenin kullandığı birçok arazinin kendilerine ait olduğunu iddia eden Serdaroğlu, mahkemenin istediği belgeleri mal müdürlüğü ve tapu dairesinin, 1954 yılındaki sel baskınında kaybolduğu gerekçesiyle çıkaramadığını ve hukuki olarak da sonuç alamadıklarını söyleyerek, "Tapu dairesi ve mal müdürlüğüne yazılmış olan yazılarda 1954 senesinde sel baskını olduğu ve evrakların tahrip olduğu, imha olduğu cevabı verildi. Mahkeme delil toplayamadı. Benim elimdeki belgelerin karşılığını bulup mahkemeye sunamadılar. Bu nedenle yargıdan da bir sonuç alamadık" diye konuştu.

1954 yılına kadar vergisini yatırdıkları tapulu arazilerini geri istediklerini söyleyen İsmail Serdaroğlu, başbakan Erdoğan'a da seslenerek, konunun aydınlatılması için müfettiş talebinde bulundu.

Elinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından 1931 tarihinde verilmiş tapusu olduğunu, arazilerin vergisini ödediklerine dair makbuzları bulunduğunu söyleyen Serdaroğlu, "Bizzat Sayın Başbakanımıza sesleniyorum. Dedemizden kalma mal varlıklarının incelenmesi için bir müfettiş göndersin. Biz 7 yıldır uğraşıyoruz ve bir sonuca varamadık. Sayın Başbakanımızdan özel olarak müfettiş istiyoruz" dedi.


Anahtar Kelimeler : Pazarda çit
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 2171 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  29  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost