PAZAR’IN EN YAŞLI ESNAFIYLA SOHBET
Pazar’da 60 yıldır aynı dükkânda esnaflık yapan Ahmet Dervişoğlu ile geçmişten günümüze gelişmeleri konuştuk.


28 Mayıs 2015 Perşembe
ABDULLAH UZUN - Pazar’da 60 yıldır aynı dükkânda esnaflık yapan Ahmet Dervişoğlu geçmişten günümüze ilçemizdeki gelişmeleri anlattı. “Pazar’a bağlı Gazı(Hoşneşin) Mahallesinde 17 sene Muhtarlık, iki dönem Belediye Meclis üyeliği yaptım ve iki ihtilal gördüm” diyen Dervişoğlu Pazar’ın geçmişiyle ilgili açıklamalarda bulundu, bugünüyle kıyasadı.

Dükkanı 1950 Yılında açtığını belirten Ahmet Dervişoğlu, “Halen çalışmaktayız. Pazar’da o zaman hiçbir şey yoktu. Rahmetli Bahri Vardal Belediye Başkanı oldu. Bir güzellik teşkil etti. Şimdi bu güzelliği beş on senedir görüyoruz. Ondan evvel hiçbir şey yapılmadı.65 senedir aynı yerde işletmecilik yapıyorum. O dönemde dükkânlar yoktu. Tahta dükkânlar vardı. Ardeşen’de sadece iki dükkân vardı. Pazar’da da bir cadde vardı” diye konuştu.

1974 Yılından itibaren iki dönem Belediye Meclis üyeliği yaptığını anlatan Dervişoğlu, iki de ihtilal gördüğünü söyledi. İhtilalın birini belediye meclisinde iken gördüğünü belirten Dervişoğlu sözlerini “Hatta bir de muhtıra var, üç defa da diyebilirim. Paralar devalüasyona uğradı. Sıfırlandık. Dolar yükselince bir sürü borçlandık. 20 sene geriye gittik. Kendimizi uzun süre düzeltemedik. Eskiye oranla bugüne baktığımızda ʽBugünleri görebilecek miydikʼ diye şaşırıyorum. Bundan sonra sağ olanlar iyi şeyler görecek inşallah” şekline sürdürdü.

 


Geçmişteki imkânsızlıklara da değinen Ahmet Dervişoğlu sözlerine söyle devam etti. “Bizim Mahalleye 20 sene su gelemedi. Zorunlu da olsa alamadık. 17 Sene Muhtarlık yaptım. O dönemde bile su alamadık mahallemize. İmkân yoktu çünkü. Şimdi suyumuz da var. Bundan sonra yaşayanlar iyi şeyler görecek. 82 yaşındayım. Pazar da benim gibi eski esnaf sadece Kemal Karabak var. Buloğlu da var ama o esnaflığı çocuklarına devretti.”

Sözlerini “Sağ olsak ta üç beş sene daha yaşasak da bu güzellikleri, Türkiye'nin güzelliklerini biz de görsek” şeklinde davam ettiren Dervişoğlu “Yaylalarda yollar açıldı mı buraların önü açılacak. Uzun yıllar Pazar’a havaalanı yapacağız derlerdi, sonra gelirler hava boşluğu var deyip giderlerdi. Yapamadık, yapamadılar. Şimdi öyle değil yaptıktan sonra her şeyi bildiriyorlar. Bundan sonrasını sağ olanlar yaşayıp görecekler, güzel şeyler görecekler” diyerek konuşmasını tamamladı.


Anahtar Kelimeler : Ahmet Dervişoğlu
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 5559 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  19  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost