PAZAR'DA TURİZM HAFTASI ETKİNLİĞİ
Pazar Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nce 'Turizm Haftası' dolayısıyla program düzenlendi.


21 Nisan 2011 Perşembe
Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Pazar Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından öğretmenevi salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanını temsilen Hasan Kiraz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Yaşayan, Folklor Araştırmaları Vakfı Başkanı Veysel Atacan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler ile velilerin katıldığı programda yörenin tarihi ve turistik değerleri ile turizmin önemine vurgu yapıldı.

Bu yıl 35. kez kutlanan "Turizm Haftası" etkinlikleri programında açılış konuşmasını yapan okul müdürü Zekeriya Vardal, turizm insanları kaynaştıran en kuvvetli sevgi bağı olduğunu ifade ederek, "Önceleri sadece tatil ve kültür turizminden söz edilirken, şimdilerde spor turizmi, kongre turizmi, eko turizm gibi turizmler yaygınlaşmaya başlamıştır. Rize’de yapılan turizm türleri arasında kış turizmi,, sağlık turizmi, gençlik turizmi, mağara turizmi, yayla turizmi, dağcılık, su altı ve kuş gözlemciliği göze çarpmaktadır" diye konuştu.

Vardal, "Pazar Kız Teknik ve Meslek lisesi olarak öğrenim çağı dışına çıkmış insanlarımıza yaygın eğitim kursları ile geleneksel el sanatlarımızı öğretip üretime kazandırmak, turizm sökerinde görev alacak nitelikli elemanlar yetiştirmenin yanında yöresel kumaşlardan üretilen şık elbiseler ve yine yöresel özellik taşıyan sandaletler ürettik. Bu ürünler Rize’de yıllarca hediyelik eşya olarak görülen çayın yanında alternatif olacaktır" dedi.

Programda, bölgedeki tarihi ve turistik yerlerin tanıtımını içeren slâyt gösterilerinin ardından Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri tarafından "Canlı Para" adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Ayrıca folklor gösterisi sundular.

Anaokulu öğrencilerinin gösteri sunduğu programda, Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinin sunduğu defile beğeni topladı.

Program, okul tarafından açılan sergi ile asırlık antika eşyalardan oluşan stanttın gezilmesiyle ve katılımcılara yöresel yemek ikramının ardından sona erdi.


Anahtar Kelimeler : Turizm Haftası
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 5113 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  19  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost