PAZAR'DA MUHTARLARA İMAR SEMİNERİ
Pazar'da kırsal alanda kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve insanların da mağdur olmasını önlemek için muhtarlara seminer verildi


25 Şubat 2010 Perşembe
Pazar kaymakamlık salonunda kaymakamlıkça düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Akif şahin İl genel meclis üyeleri ve Muhtarlar katıldı.

Kırsalda yaşayan vatandaşları yeni uygulamadan haberdar etmek ve bilgilendirmek için Seminerde Rize İl İdare İmar Müdürü Rizvan Kadı, Harita Mühendisi Yasin Kavzoğlu, Mimarlar Metin Özdem ve Sertaç Alyıldız tarafından imar konusuyla ilgili bilgi verildi. Ayrıca bu konuyla ilgili muhtarların soruları cevaplandırıldı.

Rize İl İdare İmar Müdürü Rizvan Kadı, İmar Kanunu ve Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği çerçevesinde yapılacak uygulanamadan yararlanmak isteyen köylülere her türlü desteğin verileceğini belirterek, “Kurallara uymayanlar hem para cezasına çarptırılacak hem de kaçak inşaatını yıkılacak. Plansız Alanlar Yönetmeliği`nin 57. maddesine istinaden köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılan konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılarda ise ruhsat ve yapı kullanma izne tabi tutulmuyor. Ancak bu binaların yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilikte görüşü alınması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise yaptığı konuşmasında Projenin kırsalın düzenli yapılaşmaya geçilmesi için önemli olduğunu ifade ederek, “Köylü vatandaşı bilinçlendirmek ve onlara alternatif çözümler üretmek amacıyla muhtarlarımızla bir araya geldik. Sağlıklı yerleşimler sağlıklı şehirleşme ancak bir plan dahilinde gerçekleştirilirse mümkün olmaktadır. Plansız ve programsız bir şekilde binaların inşa edilmesi hizmet sunumunda da ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Biz de vatandaşımıza hem ön ayak olmak hem de kırsal alanda yapılaşmayı düzgün hale getirmek için bir semineri düzenledik. “ dedi.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 2061 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  22  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost