PAZAR'DA KİVİ ÜRETİCİLERİ BİR ARAYA GELDİ
Pazar Kivi üreticileri bir araya gelerek fiyat konusunda durum değerlendirmesi yaptı.


08 Kasım 2010 Pazartesi
NACİ GÜVEN - Pazar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda yapılan toplantıya Pazar Kivi Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, S.S. 58/3 Pazar Çay Ekicileri Kooperatifi Başkanı Adnan Akkaya, birliğin üyeleri ve kivi üreticileri katıldı.

Pazar Kivi Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, toplantıda 2010 yılı Kivi sezonunda uygulanacak fiyatın ne olacağı ve erken hasat konusunda müzakere yaptıklarını söyledi.

Kivi ürününde ekonomik zarara uğramamaları için erken hasattan kaçınmaları gerektiğini kaydeden Demir, "Her tarım ürününde olduğu gibi, kivide de hasat, mutlaka tam olgunlaşma sağlanmadan yapılmamalıdır. Çünkü tam olgunluğa ulaşmadan yapılan ürün hasadında, şekil bozuklukları ortaya çıkar ve buruşukluklar oluşur. Ayrıca, yapılacak erken hasat, kivide tat ve aroma bozukluklarının yaşanmasına da neden olacaktır. Bu durum, üreticinin ekonomik açıdan önemli kayıplara uğramasını sağlayacaktır. Üreticiler, bir yıllık emeklerinin ve alın terlerinin karşılığını alabilmeleri için mutlaka erken hasattan kaçınmalılar. Ürünü toplamak için şeker oranının 6,5 olması beklenmelidir. Ayrıca üretilen ürünün sertifikalı ve Uluslar arası belgeli duruma getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce ise yaptığı konuşmasında üretici ile toptancı firmaları ile birlikte bir araya geleceklerini söyleyerek, “Fiyat konusunda alıcı ile satıcı bir araya gelip komisyon kurarak fiyat belirleyeceğiz. Pazarlık için masaya oturacağız. Bu pazarlıklarda, üretici alın terinin esas alındığı makul bir fiyat söz konusu olacak. Firmalarla anlaşacağımıza inanıyoruz. Kivi üreticimizi mağdur ettirmeyeceğiz. En önemli sorun olan üreticilerimiz satamadıkları ürünlerinin saklanması için gereken soğuk hava deposu içinde yaptığımız görüşmelerde Ardeşen’de bulunan soğuk hava deposundan bizde faydalanabileceğiz” dedi.


Anahtar Kelimeler : Rize , Pazar , internet , siteleri , kivi
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 8097 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  18  ziyaretçi bulunmaktadır.










 

Turhost