PAZAR'DA FERETİKO ATÖLYESİ AÇILDI
Ali Bayramoğlu'nun geliştirdiği Rize Bezi Feretiko atölyeleri projesi kapsamında bugün Fındıklı, Çamlıhemşin ve Pazar'da açılışlar yapıldı.


27 Mart 2011 Pazar
NACİ GÜVEN - Rize'de, kapalı köy okulların Rize bezi (feretiko) dokuma atölyelerine dönüştürülmesi projesi kapsamında bugün Rize'nin Fındıklı, Çamlıhemşin ve Pazar ilçelerinde Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik'in katılımıyla açılışlar yapıldı.

Fındıklı ilçesi Cevizlik Köyü ve Çamlıhemşin ilçesi Topluca Köyü'ndeki açılışların ardından Pazar Hamidiye Köyü'nde tadilatı tamamlanan İlköğretim Okulu'nda açılış yapıldı.

Feretiko atölyesinin açılışı için düzenlenen törene; Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik'in yanısıra Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa ve AK Parti Pazar İlçe Başkanı Adem Yıldız ile vatandaşlar katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, ilçede kadın işgücünün istihdam edilmesi adına projenin önemli olduğuna dikkat çekerek, "Sayın Milletvekilimiz Ali Bayramoğlu bu konuda büyük ilgi gösteriyorlar. Biz de ilçe olarak Halk Eğitim, Milli Eğitim ve Kaymakamlık olarak elimizden geldiği kadarınca kadın iş gücünün istihdam edilmesi hem de bayanlarımızın, genç kızlarımızın ve analarımızın sosyalleşmesi adına çalışmalarımız yürüyor. Hamidiye köyümüzdeki ilk feretiko atölyemizin açılışı bu noktada son derece anlamlı. Çünkü gelişme potansiyeli olan, nüfusu yüksek bir köyümüz. Buradaki çalışmalar, gerek kursiyer bulunması ve gerekse buradaki ihtidamı sağlamak açısından önem taşıyor. Başta vekilimiz olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ise, Pazar'da açılışı yapılan feretiko atölyesinin bugüne kadar açılışı yapılan yedinci yer olduğunu belirterek, "Aslında yedi rakamı çok enteresan oldu. Bizim toplam 50 projemiz içinde Pazar'a tahsis ettiğimiz toplam feretiko imalathanesi de yedi tane. Bugün yedincisini açıyoruz ama Pazar'da toplam yedi tane olacak inşallah. 15 gün sonra 3 tane daha açacağız. Diğer 15 gün sonra da 3 tane daha açacağız. Bu arada hem okullar tamir ediliyor hem de makineler kuruluyor. Asıl önemli olan niçin böyle bir projeye gerek duyduğumuzdur. Bölgemizde ekonomik enstrümanları geliştirmemiz lazım. Mevcut bütün imalathanelerin içinde kadınlarımızın en önemli meselesi olan çocukların eğitimi, okul öncesi kreşleri de beraberinde yapıyoruz. Buna çok önem veriyoruz. Hem bir bedel ödemiyorsunuz hem de çocuklarınız eğitime hazırlanıyor. 10 yıl sonra kreşlerin bölgemiz için fonksiyonunun yukarıya doğru attırdığını hep beraber göreceksiniz. Sistem bittikten sonra inşallah bu kreşlerde 3-4 yaşında çocukların yavaş yavaş yabancı dil eğitimi ile ilgili alt yapı çalışmalarını başlatacağız. Resimlerle şekillerle bunları görme imkânı bulacaklar. Aynı zamanda hanımefendiler de farklı boyutlarda istifade edecekler. Hem aktivite hem de gelir sağlayacaklar. Beyefendilerde bu işe ısındılar. İlk hafta Ardeşen'de açtığımız atölyede en fazla iş yapan oranın imamı oldu. İmam efendi bu işi iyi öğrenmiş, namaz haricindeki zamanlarında gelip dokuma yapıyor. 2011 sonuna kadar 50 tane hedeflediğimiz kapalı okulumuzu imalathaneye çevireceğiz. Mevcut Halk Eğitimdeki makinelerle birlikte toplam bin 500 makineyle inşallah 3 bin tane hanımımıza istihdam oluşturmaya özen gösteriyoruz. Sene sonunda bunu tamamlanmış olacağız. 3 bin hanımın yanında da en az şartlarda 750 çocuğumuzu da bu şekilde kreş eğitimine tabi tutmuş olacağız. Bunun yanında bu bölgemizde Rize'nin doğu mıntıkasında farklı ürünlere ciddi heyecanın olduğunu görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de iskemle imalatı. Bunlarla ilgili ciddi derecede eğitim taleplerinde bulunan insanlarımız oluyor. Bu talepleri karşılıyoruz. Bölgesel kilim çalışması istiyorlar. Onlara da eğitimlerini verdik. Çamlıhemşin'de bölgesel çorap imalatı var. Artık turizm gelişiyor. Yaptıklarımız masa örtüsü olarak değil çeşitleri artırarak oralara koyduğumuz zaman dışarıdan gelen adamlar biz oraya gittiğimiz zaman ne alabiliriz dediğinde bir mağazaya girince özel görüntüleri farklı farklı ürünleri orada görmesi daha çok ürün satmak anlamına geliyor. Bu anlamda İlçe Halk Eğitime ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize çok iş düşüyor" diye konuştu.

Pazar'a ziraat fakültesi sözü
Konuşmasında Pazar ilçesindeki yatırımlarla ilgili detaylara da giren Bayramoğlu, "Biz Pazar'ı ziraat üssü ilan etmiştik. O nedenle Yüksekokulumuzu çok ehemmiyet vererek bir noktaya getirmeye çalıştık. Yüksekokulun içerisindeki alanda Endüstri Meslek Lisemiz var. Bizim o Endüstri Meslek Lisemizi bu yıl yatırım projesi içine aldık. TOKİ evleri yanında hemen inşaatına başlayacağız. Önümüzdeki sene bitecek. O okulun tamamını yüksekokula tahsis edeceğiz. Ve böylece o bölgeyi de inşallah 2 sene sonra yüksekokuldan çıkartıp Ziraat Fakültesine döndüreceğiz. Yani 4 yıllığa döndüreceğiz. Bu bölgemizde ne kadar insanımız varsa burada rahatlıkla eğitim alabilir. Bu aldığı eğitimle bölgenin ihtiyacı olan farlı ürünlerin üretimi için ziraat bölgesi olabilir" dedi.

Pazar'ın sanayi sitesi tamam
Pazar'ın şehir içindeki imalatçıların kısa sürede Küçük Sanayi Sitesi'ne taşınacağını anlatan Bayramoğlu, "Size çok önemsediğim ve üzerinde durduğum bir müjdeyi veriyorum. Pazar'ın içerisinde zamanında yapılaşmadan kaynaklanan ciddi problemler, birçok imalathaneler, bakkal, tuhafiye esnafının dışında birçok imalathaneleri görmeniz mümkündü. Bizim Küçük sanayi sitemiz için arazı problemimiz vardı. O eksiklikleri en son şekliyle Maliye Bakanlığımızda imza ettirdik. İnşallah birkaç sene sonra Pazar'ın içerisinde esnafın haricinde hiçbir imalatçıyı şehir içerisinde görmeyeceksiniz. Hepsi küçük modern sanayi sitesi içerisinde olacak. Pazar Hamidiye bölgesi arasında düz bir arazide en kısa sürede yaptıracağız. Bunun için Dernek başkanı Rasim Çorbacı'ya, Belediye Başkanı Ahmet Basa'ya, İlçe Başkanı Adem Yıldız'a ve kaymakamıma çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Hamidiye'nin alt yapısı ve Pazar'a yeni hükümet konağı yapımıyla ilgili açıklamalar da yapan Ali Bayramoğlu, "Bir önemli konu da Hamidiye'yi ilgilendiren buranın deşarjı ve alt yapı ihtiyacı. Esas problemlerden bir tanesi şu anda İller Bankasında projemiz kabul edildi. İnşallah birkaç ay içerisinde genel anlamında projenin ihalesi bitirilip hemen bu bölgenin alt yapı hizmetleri başlayacak ve bu bölgenin bütün problemleri çözülmüş olacak. Bu projenin toplamı 15 milyon lira civarında olacak. Yıkılmış olan hükümet konağımızın yenisini bu seneki yatırım programımıza aldırıp önümüzdeki sene yeni hükümet binamızı da yapmış olacağız" dedi.

Törende son konuşmayı yapan Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise, yapılan feretiko çalışmasının karşılığını halkın katılımının belirleyeceğini ifade ederek, "Yaptığımız bu çalışmanın karşılığını sizin katılımınızla alırız biz. Siz yoksanız bizim burada yaptığımız çalışmanın bir anlamı olmaz. Şunu bilmenizi isterim ki Sayın vekilimiz Ali Bayramoğlu'nun gayretleri olmasaydı biz ne yapsaydık bugünkü aşamaya gelemezdik. Sayın Bayramoğlu bir misyon edindi kendisine bunu ve Rize'de ölmeye yüz tutmuş olan feretiko yani Rize bezi dokuma geleneğinin yeniden ayağa kaldırdı. Geldiğimden beri gözlüyorum olmazdan, olmazlarından biri olmuş. Ve her gelişinde bunu takip etmiş, nerede ne var, kaç metre üretiriz, ürettiğimizi ne yaparız, nasıl kaliteli hale getiririz, bu ürünleri dünyayla nasıl buluştururuz diye bu gayreti gösteriyor. Biz bu gayreti görünce durur muyuz? Biz de kendisine hem moral destek hem de bizim imkânlarımız ölçüsünde projede başarılı olması için çaba sarf ettik. Bu çabalar nedir? İlde ben ilçelerde kaymakam arkadaşlarıma bu konuda destek vermelerini ve işi üslenmeleri konusunda hem uyardık hem teşvik ettik. Çok kıymetli kaymakam arkadaşlarımız da bunu bir misyon edindiler ve bugüne kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde bu çok önemli 9 bin hanımefendi feretiko eğitiminden geçti. Tarihsel süreçten devraldığımız bir mirası gelecek kuşağa devredeceğimiz için aynı zamanda kültürel mirasın yaşamasına aracılık ettiğimiz için görevimizi de yerine getirmiş olduk" şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler : Rize bezi feretiko atölyesi , Rize bezi atölyeleri , Feretiko atölyeleri
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 3999 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  18  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost