PAZAR'DA BALIKÇI TEZGÂHLARI ŞENLENDİ
Denizlerde 1 Mayıs'ta başlayan avlanma yasağının bugün sona ermesiyle Pazar’da balıkçı tezgâhları da adeta şenlendi.


01 Eylül 2009 Salı
NACİ GÜVEN - Denizlerde 1 Mayıs'ta başlayan avlanma yasağı bugün sona erdi. Aylar süren hazırlıkların ardından Pazarlı balıkçılar, teknelerini balıkla doldurma ümidiyle dün gece 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı. Saatler süren taramaların ardından cihazlarından gelen sinyallere göre belirlenen noktalarda ağlarını denize seren balıkçılar, sezonun ilk gününde geçen yıla nazaran güzel bir havada avlandılar. Balıkçıların denize attığı ağlara takılan istavritler balıkçıların yüzünü güldürdü. İstavritin yanı sıra az da olsa palamut, kalkan ve barbun gibi balıklar da ağlara takıldı.

Ramazan ayında av yasağı nedeniyle balıkçı tezgâhlarında yaşanan sıkıntının bugün itibariyle sona erdiğini ifade eden Pazarlı balıkçılar, “İftar sofralarında bugün ayrı bir bayram yaşanacak. Tezgâhlar bir anda şenlendi. İnşallah bu sene sezonumuz iyi geçer. İki senedir iyi bir sezon geçirmedik, palamut olmadı, 2 senedir. Bu sene palamuttan umutluyuz. Şuanda denize açıldık ve istavrite ağ sardık. Geceleri pek palamut olmaz. Sabahtan bakacağız palamut olur mu olmaz mı diye. Bir kaç gün içerisinde palamudun durumu belli olur. Ama edindiğimiz bilgiler ve izlenimlerime göre bu sene bir şeyler gözüküyor. İnşallah bu sene biraz palamut olurda bizlerde para kazanırız. Halkımız da bol ve ucuz palamut yer" dedi.

Pazar’da balıkçı tezgahlarında yerini alan Barbun'un kilogramı 10-20 TL arası, İstavrit 5 TL, Mezgit 7 TL, palamut 7,5 TL, Kötek balığının kilogramı da 30 TL'den satışa sunuldu.


    
 
  ali sarıbaş (17.09.2009 12:28:52)
  mobese kameranizi yaptirmaqk içi neden hiç çaba hsrcamıyorsunuz biz gurbetçi olarak çok üzülüyoruz lütfen bu yazılarımı dikkate alırsınız inşallah saygılar
 
  ramazan külülnk (01.09.2009 20:55:22)
  ya kibar balıkcılık ben balıga bakıyorum balıkta bana bakıyor ne faydası var balık cıkmış cıkmamız ben askerdeyim cıksa faydası bana varmı cıkmasada bana faydası var yazan ????? şen balıkcılıktan arif ekmekcinin elemanı ok diyarbakır kulpdan slm karadenizeee:d:d:D:D:D
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 4627 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  15  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost