PAZAR VE POTİ KARDEŞ ŞEHİR OLDU
Pazar Belediyesi ile Gürcistan'ın Poti Belediyesi arasında, kardeş şehir protokolü imzalandı.


08 Nisan 2016 Cuma
Gürcistan’ın Tarım Bakanı Yardımcısı Levan Ücmacuridze ve Poti Belediye Başkanı İraklı Kakulai, İktidar Partisi Başkan Yardımcısı Zurab Çançua, Yazar Şair Temur Çalabaşvili, Gurman Ltd Presindet Cani Baramizade ve Tarih Profesörü-Organizatör Giorgi Andriadze Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Pazar Belediyesi Meclis üyeleri Engin Atabey, Dinçer Hasanoğlu ve Zeki Karahan’da hazır bulundu.

Ziyaretler ilgili konuşan Tarih Profesörü Andiradze yaptığı açıklamalarda, “Şehirler Kardeş olmalı Projemiz kapsamında bizde böyle bir projeyi yapmaya çalışıyoruz. Sizinle birlikte birçok Belediye ile geçmişte kardeş olduk. Pazar ilçesi ile de kardeş olmayı çok istedik. Böyle bir karşılama bizi son derece mutlu etti. Artvin Kemalpaşa Belediyesi ile de konuştuk. Onlarda çok memnun oldular. Kardeş olmak istediler. Bu projenin çok güzel olduğunu düşünüyoruz. Poti yeni yönetimle çok değişti. Heyet olarak geldik. Fideleri de oradan getirdik” diye konuştu.

 

Ardından Poti Belediye Başkanı Kakulia, yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için bu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Sizin davetiniz bizi çok memnun etti. Biz istiyoruz ki hep iyilik olsun barış olsun. Size Poti insanlarının selamını getirdik. Sizinle kardeş olmaya onlar ve biz hazırız. Zaten Poti ve Pazar isimleri bile biraz benziyor. Poti bir liman şehridir. Limanları yeniden düzenleyip Turizmi daha da büyütmeye çalışıyoruz. Poti Belediye çalışanları da bizimle birlikte burada. Sizi de Poti’ye davet ediyoruz. Hocamız Profesör Andriadze Poti de çok popüler bir şahsiyettir. Kendisi Laz kökenlidir. Lazca biliyor. Buradan gittiler Anderoğlullarındandır. Bizim kardeş olmamıza da sebep oldu ve çok da memnun olduk” dedi.

Kakulia “Böyle bir karşılama beklemiyorduk. Son derece memnun olduk. Sizi de bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Belediye Başkanı Basa ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Pazar’ın tarihi ve kültürel geçmişi hakkında da bilgiler verdi ve karşılıklı istişarelerde bulundu.

Basa, sözlerini, şöyle sürdürdü:
“Bakan yardımcısına, Başkana ve konuklarına ilçem adına hoş geldiniz diyorum. Biz çok memnun olduk. Siz geldiniz bizde inşallah iadeyi ziyaret geleceğiz. Ayrıca üzüm fideleri getirdiniz. Onları da hatıra olarak dikeceğiz. Kardeşliğimiz bundan sonra da devam edecektir.”

Konuşmaların ardından Belediye Hizmet Binasının bahçesine geçen Başkan Basa ve heyet burada Gürcistan’dan getirilen üzüm fidelerini diktiler.

Her iki belediye başkanları ziyaret sırasında birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti. Ayrıca Başkan Basa, Poti Başkanı Kakulia’ya plaket verdi.

Tüm fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Anahtar Kelimeler : Pazar Belediyesi , Ahmet Basa , Gürcistan , Poti
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 5317 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2018  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  18  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost