PAZAR MESLEK LİSESİ ÜÇÜNCÜ OLDU
MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünce düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışması kapsamında Pazar EMLhazırladığı 3 proje ile katıldığı yarışmada üçüncülük elde etti.


05 Mart 2011 Cumartesi
NACİ GÜVEN - Rize’de İsmail Kahraman Kültür Merkezi'ndeki 6. Proje Tabanlı Beceri Yarışmasına Pazar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Proje Danışmanı Öğretmenlerinden Mustafa Sarıbaş, Servet Sunay Varan ve Uğur Güner ile Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanından Ferhat Galipoğlu, Muhammet Yüce, Hasan Ali Ferah, Burak Asan, Makine Teknoloji Alanından İslam Dilber, Murat Altaylar öğrencilerinin hazırladığı OR-KA, ELEKTRO TULUM ve GSM SİNYALI projeleri ile katıldı.

Yarışmada Turizm Hizmetleri Grubunda ELEKTRO TULUM projesi ile Pazar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi il üçüncü oldu.

Okul Müdürü İlhan Kurt, iddialı oldukları projelerle yarışmaya katıldıklarını ancak üçüncülük elde ettiklerini belirterek, “Demek ki daha çok çalışmamız gerekiyor. Bizde bu doğrultuda gelecek yıl için çalışmalarımıza şimdiden başlayacağız. Bu yarışma fırsat verildiğinde meslek lisesi öğrencilerinin çok başarılı ve örnek çalışmalar sergileyebileceğinin somut bir göstergesi olmuştur. Dereceye giren projelerin diğer öğrencileri de örnek olacağını düşünüyorum. Projede yer alan öğretmen ve öğrencilerimizi çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

Projenin özellikleri hakkında da bilgi veren Kurt, şunları söyledi: “Üretim ve Teknoloji Grubunda: OR-KA 2011isimli Proje uzaktan kumandalı olarak orman yangınlarına müdahale edebiliyor. Yangını söndürürken toprak kullanıyor. Geçtiği yerlerdeki toprağı kazarak alevlerin üzerine püskürtüyor. Bununla beraber istenildiğinde yangına su ile de müdahale edebiliyor. Araç paletli olduğu için her türlü arazi şartlarında kullanılabilirken küçük olması nedeniyle de ormanda rahatlıkla hareket edebiliyor. Ayrıca yangın olmadığı zamanlarda bu araç tarımda kullanılıyor. Damla su ile yapılan sulama sistemlerinde kanal açma ve sulama hortumunu serme ve toplama işlevlerini yerine getirebiliyor.
Projede Turizm Hizmetleri Grubunda ise; Elektro Tulum, insan nefesini en aza indiren ve şarjlı bir aletle şişirilen tulum. Bu tulum sayesinde astım hastaları, çocuklar, yaşlılar ve bayanlar tulumu çok daha rahat öğrenecek ve kullanacak. Tulumcular artık tuluma nefes yetiştirmeye çalışmayacak. Ayrıca cep telefonundan GSM sinyali ile uzaktan hareketi kontrol edebilecek birde cihaz geliştirdik.
”


Anahtar Kelimeler : Pazar Endüstri Meslek Lisesi
    
 
  Öğretmen (08.03.2011 20:12:23)
  Servet hocamın olduğu yerde başarı vardır.Tebrikler hocam.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 8070 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  21  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost