PAZAR MAHALLESİNE OKUL YERİ BAKILDI
Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Pazar Mahallesinde yapımı gündeme gelen ilköğretim okulu için incelemelerde bulunuldu.


15 Ocak 2010 Cuma
NACİ GÜVEN - Pazar Cezaevi'nin taşınmasıyla, atıl durumda kalan yere, yeni bir ilköğretim okulu yapımı için gündeme gelen arazide ve yeni yapılacak kızılay binası arsasında incelemelerde bulunuldu.

Pazar kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Basa, AK Parti İlçe Başkanı Adem Yıldız, İl Genel Meclisi üyesi Rasim Çorbacı ile belediye encümen üyeleri; bir süre önce protokolle Kızılay’a, sağlık merkezi yapımı için devredilen şehir merkezindeki arazi ve Pazar Mahallesi’nde okul yapımı düşünülen eski cezaevi alanında incelemelerde bulundular.

İlk olarak Kızılay’a devredilen alanda incelemelerde bulunan heyete Kızılay Derneği Pazar Şube başkanı Esat Balta bilgiler verdi. Başkan Balta, protokolle devri gerçekleşen alanda inşaat çalışmasının başlatılması için bazı sıkıntıların çözümünün ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney de, çalışmaların başlaması için gerek Belediye ve gerekse mülki idari amirlik olarak her birimin kendi üzerlerine düşen görevi yapacağını kaydederek, “Hazine arazimiz, bir protokolle yine kamu yararına çalışan Kızılay derneğimize devredildi. Mevcut arsa üzerinde bir sağlık tesisinin yapılması ve halkımızın hizmetine sunulması hedefleniyor. Kamuoyunun beklentileri de bu yöndedir. Derneğimiz, protokolün ardından çalışmalarına başlamıştır. İmar ve proje konusunda bir sıkıntı yoktur. İnşaat alanında imara, mevzuata aykırı şekilde bazı taşma ve ihlaller var. Bunların da adli mercilere intikal etmeden, mevcut sağlık tesisinin bir an evvel başlaması için, karşılıklı diyalog ve anlayış çerçevesinde, kanunlara uygun şekilde çözüleceğini umuyorum.” diye konuştu.

Heyet daha sonra, taşındığı için atıl durumda bulunan eski cezaevinin olduğu Pazar Mahallesindeki alanda incelemeler yaptı. Bu alanda daha önce bir ilköğretim yapılması fikrinin gündeme geldiğini belirten Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, bu konuda artı ve eksilerin beraber değerlendirilerek bir sonuca varılacağını ifade ederek, “Bir ilköğretim okulu yapılması düşünülen ve daha önce cezaevi olarak kullanılan yeri inceledik. Okul yapılacak yerin evlere, konutlara yakın olması öğrencilerin gidip gelmesi açısından belki avantaj sağlıyor. Ancak, bunun yanında bölgenin konut yoğunluğu açısından son derece sıkışık olması, yeşil alan için önceki planlamalarda yer ayrılmamış olması, ulaşım yollarının son derece dar ve sıkışık halde kalması gibi hususlar da dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Avantaj ve dezavantajları birlikte değerlendirdiğimizde yeni bir yer tespit edebiliri miyiz diye başkanımız ve arkadaşlarla birlikte alternatif alan incelemesi yaptık. Şu an için kesin bir kanat oluşmasa da benzer çekinceleri, kaygıları hep beraber paylaşıyoruz. Umarım, uygun bir okul arazisi tespit ederek, hapishane yerini ise yeşil alan olarak, bu alanı daha yaşanabilir bir yer olarak planlarız.” dedi.

Pazar ilçesinin köklü bir kent olduğunu vurgulayan kaymakam Güney, “Pazar denilince çok köklü bir ilçe akla geliyor. Bununla beraber Pazar’ın, adeta kendi gelişimine gem vuracak şekilde, gelişim sahalarını mevcut eski tarihi şehir merkeziyle entegre edemediğini görüyoruz. Aslında şehirleşmeye uygun, son derecede ferah, geniş arsaları olduğu halde Pazar; uygun imar planlaması yapılmadığı, yapılan planların da vakti zamanında tam tatbik edilememesi neticesinde bugün 20 bin nüfusa sahip olmasına rağmen, son derece sıkışık, ulaşım imkanları zor, alışveriş için şehrinde gezilemeyen, uygun otopark sahaları bulamayan, yani kısaca şehirleşmenin oluşturduğu handikapların en üst seviyede yaşandığı bir bölge olarak gözükmektedir. Bu da biz idarecileri zor durumda bırakıyor. İşler yapılıp bittikten sonra bu aşamada çözüm üretmek belediyeler için de ilçe trafik komisyonu için de mülki idare için de imkânsızmış gibi bir hal alıyor. Şehri genişletmek, bu aşamadan sonra daha yaşanabilir bir hale getirmek için trilyonlarca ödeneğe ihtiyaç duyuluyor. Bu da bugünkü belediyenin imkânlarıyla mümkün olmayacak bir durum. Ne yapılabilir? O zaman, şehirleşme için uygun sahaların, ulaşım imkânlarına kavuşturularak yeni alanlar şeklinde kente kazandırılması gerekiyor. Vatandaşlarımızın da bu tip konularda kısa vadeli şahsi menfaatlerin ötesinde, uzun vadeli geniş bir perspektifte olayı düşünmeleri gerekiyor. Pazar’ı, uzun vadede herkesin kaybedeceği bir durumdan öte, herkesin kazanacağı bir konuma getirmek zorundayız.” şeklinde konuştu.


    
 
  forza_karadeniz (16.01.2010 08:30:02)
  haberde yazılan metinlerin hepsi kaymakamın sözlerinden
bu metinlerin çoğunun belediye başkanının fikirleri olması lazım ama haberin en altındaki fotoya bakıldığından kaymakamın haricinde pazarda kimsenin söz sahibi olmadığı çok net anlaşılıyor.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1564 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  16  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost