KİVİ ÜRETİCİLERİ REKOLTEYİ ARTIRMAK İSTİYOR
Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, Türkiye'de bu yıl toplam kivi üretimin 15-20 bin ton civarında olmasının beklendiğini söyledi.


18 Ekim 2010 Pazartesi
Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, Türkiye'de bu yıl toplam kivi üretimin 15-20 bin ton civarında olmasının beklendiğini belirterek, "Üretimdeki yetersizlik nedeniyle tüketimimizin yüzde 60'lık bölümü ithal edilmektedir. Üretimimizi 2-3 katına çıkartırsak ürettiğimiz kiviyi iç piyasada tüketeceğimiz gibi ihraç etmemiz de mümkün olacak" dedi.

Paliç, yaptığı açıklamada, kivi hasadı ve fiyatına ilişkin 3 Kasım'da toplantı yapılacağını belirterek, şöyle dedi: "Üretici ile kivi alıcılarını bir araya getirerek komisyoncuları aradan çıkarıyoruz. Giresun'dan Hopa'ya kadar kivi yetiştirilen bölgelerden numuneler alarak şeker ölçümleri yapıyoruz. Şu ana kadar şeker oranı 4.5-5 civarlarındadır. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 oran kalite ise bu yıl yüzde 80'e çıkmıştır. Bu sevindirici bir gelişmedir. Ancak kivi hasadının başlaması için şeker oranının 6,5'lere çıkması gerekiyor."

Kivinin olgunlaşmadan piyasaya sürülmesinin ihanet olacağını ifade eden Paliç, "Şu anda piyasada yerli kivi olduğu söyleniyor. Yerli kivide hasat dönemi Kasım'ın ikinci yarısı olarak görünüyor. Beklenen olgunluğa ulaşmadan toplanan kivi bütün piyasayı etkilemekte ve üretici zarar etmektedir. Olgunlaşmadan toplanarak piyasaya sürülen yerli kivinin toplatılarak imha edilmesi gerekiyor. Yetkililer bu konuda ürün kalitesi için gerekli önlemleri almalı" diye konuştu.

Türkiye'de kivi üretiminin her geçen yıl artmasına rağmen halen iç tüketimin yüzde 60'ının yurt dışından ithal edildiğini kaydeden Paliç, şöyle devam etti: "Rize'de bu yıl 4-5 bin ton civarında kivi üretimi bekliyoruz. Yurt genelindeki bu yıl toplam kivi üretimin 15-20 bin ton civarında olması tahmin ediliyor. Tüketimimiz ise yaklaşık 45 bin ton olarak gerçekleşiyor. Üretimdeki yetersizlik nedeniyle tüketimimizin yüzde 60'lık bölümü ithal edilmektedir. Üretimimizi 2-3 katına çıkartırsak ürettiğimiz kiviyi iç piyasada tüketeceğimiz gibi ihraç etmemiz de mümkün olacak."


Anahtar Kelimeler : Rize , Pazar , internet , siteleri , kivi , nevzat paliç
    
 
  Naciye (Yalınkılıç) Öztürk (19.10.2010 18:56:02)
  Hey maşallah Allahın memleketimize verdiğ rızıklar bitmek bilmiyor.Ureticilere bol şans dilerken kivi sevenlere de bol para diliyorum.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 9803 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  16  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost