İSRAİL'E BİR KINAMADA PAZAR'DAN
İsrail'in terör saldırısı, Rize'nin Pazar ilçesinde 'Emek Platformu' üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla sert bir dille kınandı.


31 Mayıs 2010 Pazartesi
Pazar eski Hükümet Meydanı'nda toplanan 'Emek Platformu' üyeleri ellerinde taşıdıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla İsrail'in insanlık dışı saldırılarını kınadı.

Platform adına basın açıklaması yapan Yaşar Aydın, İsrail'in insanlık dışı saldırılarına dur denilmesini isteyerek, "İşgal edilmiş Filistin topraklarında uzun süredir devam eden, şiddet ve çatışma ortamı, sivil halka yönelik girişilen saldırılar ve yapılan katliamlar uluslararası kamuoyunun vicdanını kanatmaya devam ediyor.” dedi.

Aydın, konuşmasında; dünyanın gözleri önünde yaşanan bu haksızlığın ve çatışma dinamiklerinin giderek Ortadoğu’da taşları oynatmaya başladığını ifade ederek, “Bugün sabaha karşı insani yardım amacı ile Gazze’ye yardım taşıyan "Mavi Marmara" gemisi ile diğer 5 gemilik filo, İsrail askerlerinin insanlık dışı saldırısına muhatap kalmışlar ve Mavi Marmara gemisinde sivillere açılan ateş sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir. Bu vahşi saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.

“Hiçbir neden insani yardım amacı ile yola çıkan, sivil insanlara yönelik bu katliamı mazur gösteremez.” diyen Yaşar Aydın, “İsrail’in uluslararası hukuku ayaklar altına alarak yaptığı bu saldırı, Birleşmiş Milletlerin bugüne kadar İsrail’e karşı gösterdiği toleransın sonucu olan bir cesaretin ürünüdür. Bu nedenle uluslararası kamuoyu bu saldırıyı ciddiyetle ele almalı ve İsrail’e yönelik etkili yaptırımlar gündeme gelmelidir.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in bu saldırısı sonrasında Ortadoğu’da barış umutlarının bütünüyle ortadan kalkması ve çatışmanın bütün bir Ortadoğu’ya ve hatta Türkiye’ye yayılması tehlikesinin kaygı verici olduğunu belirten aydın şöyle devam etti: “Filistin sorununun çözümü, Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda, İsrail işgalinin sona ermesi ve askerin geri çekilmesi, egemen Filistin devletinin varlığının kabul edilmesinden geçmektedir. Bu açıdan; AKP hükümeti uluslararası kamuoyunu harekete geçirerek İsrail’in bu alanda mahkum edilmesini sağlamalı, “one minute” ucuzluğu dışında İsrail’e karşı sahici yaptırımlara başvurulmalıdır. İsrail Büyük elçisi sınır dışı edilmeli, Büyükelçilerimiz geri çağrılmalıdır. Türkiye, somut bir yaptırım olarak İsrail’le bütün askeri işbirliği anlaşmalarını ve askeri ihaleleri iptal etmeli, İsrail’le ilişkilerini mesafeli bir düzeye çekmelidir. Gazze’ye uygulanan ambargo hemen kaldırılmalı ve insani yardımın en geniş ölçülerde hemen ulaştırılması uluslararası düzeyde güvence altına alınmalıdır. Bu bağlamda mevcut yardımların Gazze’ye ulaşması derhal sağlanmalıdır. İsrail devletine karşı uluslararası boyutta etkili yaptırımlar gündeme getirilmeli, olayın sorumluları açığa çıkartılarak, uluslararası düzeyde mahkûm edilmelidir. Saldırı sonucu yaralananların tedavisi için gerekli girişimlerde bulunulmalı, saldırıya muhatap kalanların güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri sağlanmalıdır.”


Anahtar Kelimeler : Rize , Pazar , internet , siteleri ,
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 7837 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  23  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost