HABERAL'A PAZAR'DAN DESTEK
Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın memleketi Rize’nin Pazar ilçesinde, hemşerileri protesto gösterisi yaparak basın açıklamasında bulundular.14 Nisan 2009 Salı

'Ergenekon' soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın memleketi Rize'nin Pazar ilçesinde, hemşerileri protesto gösterisi yaparak basın açıklamasında bulundular.

Pazar Meydanı'nda ellerindeki dövizlerle toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup 'Türkiye laiktir laik kalacak, susma sustukça sıra sana gelecek, rektöre uzanan eller kırılsın' şeklinde sloganlar attılar.

Toplanan kalabalık adına bir basın açıklaması yapan Prof. Mehmet Haberal'ın Subaşı Köyü'nden hemşerisi Serhan Pırpır, gözaltına alınma olayını eleştirerek, “İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin ender yetiştirdiği, kendisini bilime ve insanlığa adayan, ülkemizde yaptığı ilk böbrek ve karaciğer nakliyle Türkiye'nin dünya sağlık literatüründe yerini almasını sağlayan, bu gayede gelecek nesillerin yetişmesi için oluşturduğu bilim yuvası Başkent Üniversitesi ile Türkiye'nin değişik bölgelerinde açtığı hastaneler ve 10 bin kişinin üstünde istihdam oluşturan, dünyaya mal olmuş, ülkesine katma değer sağlayan Türkiye sevdalısı hocamız Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın her zaman yanındayız. Biz diyoruz ki Türkiye'nin, bilime, sağlığa, barışa ihtiyacı vardır. Mehmet Hocamız hiç şunu unutmasın, bizden uzakta değil, yüreğimizdedir. Biz onun yanındayız.” diye konuştu.

Mehmet Haberal'ın köyü Subaşı'nın yeni seçilen Muhtarı Şükür Haberal da yaptığı konuşmada, “Canımız, ciğerimiz, sevgili Mehmet Haberal hocamıza yapılan olumsuz davranışları kınıyoruz. Değerli hocamızın önünü açmak için köyümüz halkıyla destek veriyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından AK Parti binası önüne doğru slogan atarak yürüyüş yapmak isteyen kalabalığı polis uyardı. Kısa bir gerginliğin yaşandığı yürüyüşün ardından 500 kişilik grup olaysız şekilde dağıldı.

HEMŞERİLERİ HABERAL'A HAKSIZLIK YAPILDIĞINA İNANIYOR
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Rize Pazarlı hemşerileri, gözaltı olayında haksızlık olduğunu öne sürerek, bilim adamına yapılan davranışın kendilerini üzdüğünü söylediler. Prof. Haberal'ın amcasının oğlu olduğunu söyleyen Kadem Haberal, “Türkiye'nin gidişatıyla ilgili 'ne yapalım, hangi partiye destek verelim ya da yeni bir parti mi kuralım?' demiş. Mehmet Haberal'ın suçu bu. Benim karşımda kurulacak bir parti oluşumuna müessesende müsaade etmişsin. Başka bir suçu yok. Biz ailece doğuştan Atatürkçüyüz. Evinde aramalarda buldukları yalnız ve yalnız bir tane av tüfeği. Kendisi ava merak olan bir kişi. 'Niye benim karşımdasın, yandaş medya gibi niye benim yanımda değilsin' diye suçlu oldu.” şeklinde konuştu.

Diğer hemşerileri ise Haberal'ın kriz ortamında bile çalıştırdığı binlerce insandan bir tanesini dahi işten çıkarmadığını söylediler.


    
 
  özgür özdemir (17.04.2009 15:03:12)
  ahmet altınışık bu lafım sana.sen bu ülkede hala adaletin kaldığını mı düşünüyorsun?sakin olacakmışız.artık gün suskun olmna günü değil.konuşmanın günü,adalet arama günü,ülkemizi mahvetmek isteyen ak partiye haykırma günüdür....
 
  ismail yavuz (17.04.2009 14:50:57)
  Başta Sayın Hocamız Mehmet HABERAL ve diğer Tüm bilim adamlarımıza karşı yapılan haksız ve hukuksuz uygulamaları şiddetle kınıyorum. Ergenokon safsatası adı altında Şeriatçı ve Fetullahçı AKP iktidarı ülkeyi satıp halkı bir kuru soğana muhtaç biraktı. tüm bu başarısızlıklarını örtbas etmek için muhalifleri sindirmek, gündemi değiştirmek için yapılan bu hukuksuz işlemlerin hesabı mutlaka birgün sorulacak, ve o zaman onlar hukuku arayacaklar. Herzaman Hocamız Sayın Haberal ın yanındayız.
 
  ali atacan (16.04.2009 21:44:38)
  Mehmet Haberal pazar ın değil Türkiye nn yetiştirdiği ender bilim adamlarından biridir ama bu örümcek kafalı adamlar kanal b nn tarafsz dürüst yayınına bile tahammülleri yok Mehmet Haberal hem dürüst hem mert hemde insancıl yapısıyla tüm insanların gönlünde taht kurmuştur sağcısı solcusuyla yanınınızdayız hocam hemşerin olarak sennle gurur duyuyorum tayyip erdoğanda ise utanıyorum seni seviyoruz ve sonuna kadar yanındayız
 
  HAMDİ AKARDAŞ (15.04.2009 17:21:39)
  Sevgili Pazarlılar Haçapitliler onurlu duruşunuz takdire değer
 
  Bülent SİNAN (15.04.2009 17:19:06)
  Sevgili hemşerimize yapılan bu çirkin saldırı karşısında (işi gücü kalmamış günde 3-5 ameliyat yapan insan saçma sapan örgütlerlemi uğraşmakta) Protesto sadece haçapit köyü ile sınırlı kaldı ise çok yazık. Katılımın çok yüksek olması gerektiği kanaatindeyim. Sonuna kadar arkasındayız.Saygılarımla
 
  ahmet altınışık (15.04.2009 13:13:48)
  Sayın Rize Pazar Sakinleri... Ben bu haberi okuyunca çok şaşırdım. Lütfen Adalete saygılı olalım. Yargının vereceği kararları bekleyelim. Türkiyenin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok. Lütfen fazla aşırı milleyetcilik yapmayalım. Ben de karadenizliyim. Öyle ağır pankartlar taşımayalım. Birilerinin tuzağına düşüpte koskoca başbakana hakaret etmeleyim. Bu başbakanın karadenize yaptıklarını lütfen unutmayalım. Ben artvinde çalıştım. Samsundan Artvine giderken 1992 de öyle kötü yollar vardıki berbattı. 2007 de tekrar Artvine gittim. O eskiden gittiğim yolların yerinde yeller esiyordu. Bu yollar beğenmediniz bu başbakan sayesinde oldu. Lütfen biraz kadir kıymet bilelim.
 
  alı yıldız (15.04.2009 09:51:59)
  bu habere sadece gülerek cevap vermek lazım ama gülmek zor boyle karalama yapankışiler utansız tabiki utanma varsa önce kendi pisliklerine bakıp daha sonra insanları suçlasın herkes birgün bunun hesabını verecek hep yanındayız hacabitli doslarımız.
 
  Habip BİRBEN (14.04.2009 20:57:08)
  Rizeli, pazarlı, haçapitli olmaktan gurur duyuyoruz.sadece haçapitliler değil tüm pazar rize halkı rekrörümüze sahip çıkmalı. çünki o rizeli olmaktan her zaman büyük gurur duymuştur. nerde olursak olalım kalbimiz rektorümüzle birlikte olsun ve onun için dua edelim. destek veren herkese gönülden sevgiler.....
 
  Faik OĞUZ (14.04.2009 19:54:03)
  Bu habere ne yorum yapılır.
Bu hareket pazarlı olduğum için gurur duymama vesile olmuştur.
Sağolun sevgili hemşehrilerim.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 3134 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  14  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost