DESTEKLEME PRİMLERİ ÖDENMEYE BAŞLIYOR
Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, 2010 yılı Yaş Çay Ürün Destekleme Primleri’nin ödemesine 15 gün içerisinde başlanılacağını söyledi.


10 Mart 2011 Perşembe
GÖKTÜRK FIRAT - Tarım Bakanlığı tarafından yaş çay üreticilerinin ruhsatlı çay bahçelerine dekar başına 2 Ton yaş çay yaprağı üzerinden ödenmesi kararlaştırılan destekleme primlerinin, beyanlı olarak 2 Ton’un üzerine çıkartılması gündeme geldi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın 5 Kasım 2009 tarihli ve 471 sayılı yazısı üzerine, 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 19. maddesine kapsamında yaş çay üreticilerine dönüm başına 2.5 Ton yaş çay yaprağı üzerinden ödenen ürün destekleme primi 4’de 1 oranında azaltılarak dönüm başına 2 Ton üzerinden ödeme yapılması kararlaştırılmıştı. Rize Ziraat Odası başta olmak üzere Rize’de bir çok sivil toplum kuruluşu, bir çok üreticinin bir dönüm çay bahçesinden 2 tonun üzerinde yaş çay elde ettiğini ileri sürüp uygulamanın üreticileri mağdur edeceğini savunmuşlardı.

Konuyla ilgili olarak Çaykur Genel Müdürlüğü, Rize Ziraat Odası ve Rize Ticaret Borsası tarafından yapılan görüşmeler ve çalışmalar neticesinde, ödemelerde düzenleme yapılması kararı alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, konuyu son olarak Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile görüştüklerini belirterek, “Dönüm başına üreticilerimize 2 ton üzerinden ürün destekleme primi ödenecek. Ancak bir dönüm arazide 2 Ton’un üzerinde yaş çay üreten üreticilerimiz beyan ile başvurmaları durumunda beyanlarına göre 2 Ton’un üzerinde ürün destekleme primi alabilecekler. Bu şekilde üreticilerimizin karşılaşabilecekleri mağduriyet ortadan kaldırılmış olacak” dedi.

Son Bakanlar Kurulu Kararı ile bir yaş çay üreticisi 1 dönüm ruhsatlı çay bahçesi üzerinden 2 Ton yaş ürettiği varsayılarak Ton başı 115 TL ürün destekleme primi alacaktı.

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, 2010 yılı Yaş Çay Ürün Destekleme Primleri’nin ödemesine 15 gün içerisinde başlanılacağını sözlerine ekledi.


Anahtar Kelimeler : Destekleme primi , Çaykur , Ekrem Yüce
    
 
  d.yaşar akın (17.03.2011 22:32:54)
  tüm cay üretıcılerıne acık cağrı calıyorlarsıyayıler hakkımızı calıyorlar ışte sızı bızı adamyerınekoydular ıştefırsat hangı partı olursa olsunevınızegelecek olan tum adayları kovun kovunkı bırdaha hakkımızı calmaya ceseretedemesınler hele hele akp yeve adaylarınaoylebır cezaverınkı rızelının kımolduğunu hakının calınamayacağınıomurboyuunutamasınlar haydı rızelıvatan daşlar ses ver sesımıze rızelı
 
  rahmi koç (12.03.2011 12:03:12)
  vatandaşın tek geçim kaynağı çay olan bu insanlar seçim zamanı sandıkta oy kullanırken kendi kaderini belirliyor,herkes hak ettiği gibi yönetilir.ekrem yüce her nekadar çay kur genel müdrü ise de hükümetin iradesi ve talimatı dışında yapacağı hiç birşey olmadığını bilmiyorlar mı!!!garibim ne yapsın * ekrem yüceyi kimse sorgulamasın sorgulanacak tek yer ve makam seçim günü sandığa attığın oy pusulası,vicdanın ve sen.
 
  Ahmet SAKZEKİ (11.03.2011 16:17:30)
  Çaykur genel müdürlüğü inşaallah buyıl özel sektör çay firmalarına makul düzenleme yaparak yaş çay üretiçilerini bu büyük maturiyet ten kurtarırsınız.zira biz 2009 un tahi özel sektör ödemelerini almış deyiliz.lütfen bu vebali düşünerek üretiçi kitle adına Allah cc rızası için bir düzenleme !allah cc emanet olun.
 
  d.yaşar akın (11.03.2011 15:55:49)
  donuma ıkıton uygulaması çay üretıcısının mağdurudur gecımını caydan sağlayan çay uretıcısının hakkayıbı demektır rızelının gunahıne zaten kacak caya gözyumularak rızelıyı mahdur eden çaykurve bağlı olduğu hukumetdonum başi ıkıton uygulaması dahabeter mağdur olmamıza sebep olcaktır bu secım arewfesınde rızelı bunun hesabını muhakkak soracaktır kurumun budurumu goze alacağını duşunuyorum sıyasete atılan sayııın yucenıın bılgılerıne arz ederız
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 10193 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  23  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost