CHP ÇAY FİYATINA DÜZELTME İSTEDİ
CHP Pazar İlçe Başkanı Reşat Kumbasar, 2009 yılı yaş çay fiyatının bölgede dengeleri bozacağını belirterek fiyatın düzeltilmesini istedi.


19 Mayıs 2009 Salı
Cumhuriyet Halk Partisi Pazar ilçe Başkanı Reşat Kumbasar, düzenlediği basın toplantısında Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklanan 2009 yılı yaş çay taban fiyatının bölge gerçekleriyle uyuşmadığını belirterek, günümüz şartlarına göre rakamın düzeltilmesini istedi.

İlçe Başkanı Kumbasar yaptığı açıklamada, verilen fiyatın çok düşük olduğunu belirterek “Çay taban fiyatı %7,5 artırılarak 79 kuruş olarak açıklandı. Hâlbuki gübre fiyatları %50, temel gıda maddeleri %20 artırılmıştır. Bu sezon çay kotası 100 bin ton düşürülmüştür. Bu demektir ki bu sene çayımızı zor satacağız. Alım yerlerinde çile çekeceğiz. Çayımızın büyük bir bölümünü özel sektöre satmak zorunda kalacağız. Sattığımız çayın parasını da yıllar sonra alacağız. Halkımız açlığa mahkûm olacak.” dedi.

Durum böyle iken, hükümetin çay ithalatını ve sınır ticaretiyle de gümrüksüz çay getirilmesini serbest bıraktığını söyleyen CHP Pazar İlçe Başkanı Reşat Kumbasar, “Bu durumda hükümetin, çay üreticisinin değil, dış sermayenin yanında olduğu açıkça görülmektedir. Sormak lazım! Birkaç dönüm çayla geçinmeye çalışan halk ne yiyip ne içecek, çocuğunu nasıl okutacak? Meclise gönderdiğimiz Rize milletvekilleri nerede? Bu durumu görmüyorlar mı? Hangi yüzle halktan oy isteyecekler? Bu durumda zaten siftahsız dükkân kapatan esnaf, kepenk kapatmak zorunda kalacak. Acaba biz nereye göç edeceğiz?” diye konuştu.

Özel sektör gözetilerek üreticinin mağdur edildiğini kaydeden Kumbasar, “Bu fiyat, ekonomik krizi fırsata çevirmek isteyen özel sektörün işine yarıyor. Çaykur kotayı neden düşürdü? Elinde stok çay olduğu söyleniyor. Hadi özel sektör çayını satamıyor. Peki, daha kaliteli üretilen Çaykur neden satamıyor? Çaykur'un satılmasına mı zemin hazırlıyor?” dedi.

Bireysel tepkilerin toplumsal tepkiye dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Kumbasar, “Cumhuriyet Halk Partisi her zaman üreticimizin yanındadır. Tüm sivil toplum örgütlerini duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu coğrafyayı çok seviyoruz. Biz bölgemizi terk etmek istemiyoruz. Çayımıza sahip çıkalım. Çayın alternatifi kivi diyorlar. Hayır, çayın alternatifi yoktur. Çay Rize'nin vazgeçilmez ürünüdür. Kivi ancak yan ürün olabilir. Cumhuriyet Halk Partisi Pazar İlçe örgütü olarak açıklanan bu fiyatı protesto ediyor, günümüz şartlarına göre düzeltilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1295 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  32  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost