ÇAYKUR'DAN İLGİNÇ KONTENJAN AÇIKLAMASI
Sezonu kontenjanla açan Çaykur, üreticilerden sert tepkiler yükselince basın açıklaması yaptı.


15 Mayıs 2012 Salı
Çaykur, yaş çay sezonuna kontenjanla başlarken üreticilerin sert tepkisiyle karşılaştı. Yaş çay üreticileri, henüz çay başlamadan Çaykur’un 10 kilogram kontenjan uygulamasına sert bir şekilde tepki verdiler.

Bazı fabrikaların kapasite artırımı gerekçe gösterilerek faaliyete sokulamaması nedeniyle yaş çay işlemede sıkıntılar yaşayan Çaykur’un Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ise bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında üreticilerin çay satmak için acele etmemelerini istedi.

Çaykur olarak 14 Mayıs 2012 itibariyle üreticilerden 15 bin 500 ton yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini anlatan Sütlüoğlu, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çay, Kemalpaşa bölgesinden Tirebolu’ya kadar sahil ve iç kesimlerde aynı zamanda hasat olgunluğuna ulaşmıştır. Üreticilerimiz yoğun bir şekilde çay toplamaktadır. Ancak, mevcut kapasitemiz kadar üreticilerimizden çay alımı yapılmaktadır. Kapasitemizi aşan yüksek miktarda çay alma imkânımız olmadığından, her yıl olduğu gibi bu yıl da mecburen kontenjan uygulaması yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kısa zamanda çaylarının tamamını toplayıp vermelerinin mümkün olmadığını söyleyen Sütlüoğlu, "Birinci sürgün dönemi asgari olarak bir aylık zaman sürecini kapsamaktadır. Çay, hasat olgunluğuna henüz yeni ulaşmıştır. Üreticilerimizin acele etmeden günlük kontenjanları kadar çay toplayıp kurumumuza vermeleri gerekmektedir. Üreticilerimizin endişelenmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Kotaları kadar çay satın alınacaktır" dedi.


    
 
  yavuz yüksek (19.05.2012 22:01:04)
  kapıtalıstler fakırı düşünmezler.bumlar abdesli kapıtalıslerdır.halkımız uyusun.
 
  forza_karadeniz (18.05.2012 16:37:07)
  cay fiyatları açıklandı
1,10 tl + 0,12 krş

bu fiyatlara göre söylenecek sadece bir tek lafım var

anamın ve çay toplayan herkesin akıttığı her damla terde ki hakkımız haram zıkkım olsun

sen doğalgaza elektriğe benzine yasla zamları geçek emekçinin parasını verme alın bedduaları bakalım sonunuz ne olacak
 
  vatandaş (17.05.2012 10:49:55)
  çaykur zaten satildiği için kaontenjan kota milleti oyalama taktığı üzün süre niye fabrikalara işçi alinmadiği duşunun satilmiş işletmelere işçi kulfet olacağından eleman alimlarini kestiler.
şimdi ise muhtahsili bezdirme politikasi uygulanara vatandaşi bezdirme senaryosu uygulanıyor
uyan çay emekcısı
ekmek ve emeğine sahip çik yoksa somaliden beter olursu sonra eyvah para etmez çay uretici uyanık olma vaktı
 
  vedat büyükçolak (17.05.2012 07:03:51)
  sayın sütlü oğlu biran once ıstıfa et bence açıklamaya bak hepsını alacam telaşlanmayın yahu bu adam çayı ilkmı gordu yetışen çay dalında kaçgun durur be adam bilmıyormusun boyle saçma sapan açıklama yapıyosun kapasıteyı artırdım dıyordun boylemı çay ışletme kapasıtesını artırdın el insaf barı ıkı gun konterjan uygulamasan yarın dersınkı ben kalıtelı çay alacam kartlamış çay alamam sen haklısın sutlu oğlu haksız olan vatandaş hala başbakan geldığinden herkes halınden memnun boyle vatandaşa boyle yonetım yakışır ınşallah hıç almazsınızda halkın belkı aklı başına gelır ınsafsızlar
 
  rizeli-vatandaş (16.05.2012 22:00:48)
  sene : 2002
yer : rize
konuşan : başbakanımız tayyip erdoğan
konu : çay
verilen söz : çayı kolunuzdaki bilezik gibi yapacağım.
sonuç : çay kolumuza bilezik değil kol saati oldu.

vallahı ak partlıyım ve oy veriyorum.
 
  vatandaş (16.05.2012 11:41:38)
  müdür bey
istifa ette
millete işine gücü baksin
gölge etme başha ihsan istemez tabi anlayana koltuk çok tatli her halde
 
  korkmaz yüksel (16.05.2012 11:13:26)
  sayın genel müdürümüzün açiklaması normal.mevcut fabrıkaların işleme kapasıtesı bellı. günlük kapasıte kadar çayı alacağim.ve kımsenın kotası yanmayacak.çayını alacağım dıyor. birın cı sürgün aşağı yukarı 35 gün cıvaraında. işleyemeceği çayı alıp yaksınmı yoksa denızemı doksun. buna katılırım.fabrıkalar kapasıtesı altında çalışmasından dolayı fatıra vatandaşa çikmaması gereklı kanısındayım. üretıcı bence sabırlı olması lazım.çaylar kartlaşsada alacağim dıyorsa.
 
  ömer toptaş (16.05.2012 10:57:54)
  bu halk sesini çıkarmıyor diye istediği şekilde üreticiyi oynatıyor ve özel sektorun somürmesine izin veren bir zihniyet.daha çaya başlamadan kontenjan uygulama yapan müdür neyi anlatmaya çalışıyor kime masal anlatıyor.bu vatandaşlarimiz yıllarça çayın emeğinden geçiniyor ve cocuklarını bunun parasından okula gönderip okutmaya çalışıyor.biz yıllar önce cayımız için mucadele ederken bizleri devlet düşmanı diye bakiyorlardı.asıl devlet ve millet düşmanı kim oldukları bellidir.
 
  forza_karadeniz (16.05.2012 10:48:34)
  bu nasıl bi açıklamadır yahu inanın kahkaha atıp gülüyorum şu anda
'kota kadar çay alınacaktır,endişe etmeyin,çay yeni olgunlaştı'kime ne anlatıyorsunuz sen 2 senede bunları ancamı öğrendin bu vatandaş bunları artık konuşmuyor bile.sistemi ve müstahsili rahatlatacak önlemler alacağına demogoji yapıyon müdür bey
'istifa kağıdını verde sen de kurtul biz de senden kurtulalım'
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 2470 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  12  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost