ÇAY TARIMI AZ OLAN BAĞKUR'U İPTAL EDEBİLİR
8 bin 300 metre kare alanın altında tarım yapan vatandaşlar SGK birimlerine başvurarak Bağkur’larını iptal edebilirler.


11 Mayıs 2012 Cuma
Rize'de 43 bin SSK çalışanı bulunmasına karşılık 43 bin'de SSK emeklisi bulunuyor.

Rize SGK İL Müdürü Kazım Tapa, 14-20 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Rize Basın Merkezi'ni ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Tapa, sosyal güvenlik bilincini oluşturmak ve kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını belirtti.

Tapa, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 25 Milyar TL açık verdiğini, bu açığın tüm çalışanların kayıt altına alınarak önlenebileceğini ifade edip bu şekilde çalışanların sosyal güvencelerinin ve gelirlerinin daha da artacağını ifade etti.

Tapa yaptığı açıklamasında, ''2012 yılında SGK olarak 133 milyar TL gelir, 158 milyar TL ise gider öngörüyoruz. Buna göre kurum olarak finans açısından 25 milyar TL bir açığımız var. Kayıt dışı istihdam bu açığın başlıca nedenlerinden bir tanesidir. 2022 sayılı yasa kapsamında prim ödemeden sosyal güvenceden istifade eden vatandaşlarımızın yıllık gideri ise 62 milyar TL'dir. Bu gider hazine tarafından karşılanmaktadır. Dünya standartlarında 4 çalışana 1 pasif kişi düşmektedir. Bizim ülkemizde ise 1.9 çalışana 2 pasif kişi düşmektedir. 2002 yılında 10 milyar TL sağlık harcaması yapılmıştı. Bugün ise bu rakam 45 Milyar TL'ye çıkmıştır. Kayıt dışı istihdam ile vereceğimiz mücadele ile tüm çalışanları kayıt altına alarak doğan açığı kapatmak için çalışıyoruz. Rize'de 78 bin 871 SGK'ya bağlı çalışan var. Bunun 43 bin'i SSK'lı. Bunun karşılığında ise 43 bin SSK emeklisi var. Her SSK çalışanı karşılığında birde SSK emeklisi mevcut. Bu oran Türkiye ortalamasının da çok üstündedir''dedi.


Tapa, ekonomik amaçlı tarım yapmayanların zorunlu tarım Bağkur'un dan ayrılabileceğini belirterek, ''Ziraat odasına kayıtlı çay üreticilerimiz zorunlu tarım Bağkur'u na geçirilmişti. Gierekli tebligatlar yapıldı. Ancak kaydı olup Rize'de ikamet etmeyen bazı vatandaşlarımızın ve yaptığı tarımın ekonomik getirisi az olan bazı vatandaşlarımızın mağduriyetler yaşadığını duyuyoruz. 8 bin 300 metre kare alanın altında tarım yapan vatandaşlarımız SGK birimlerimize başvurarak Bağkur'larını iptal edebilirler'' diye konuştu.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1641 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  13  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost