ÇAY SEZONU 10 MAYIS'TAN SONRA
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Genel Müdürü Ekrem Yüce, iklim şartlarının bugünkü durumunun, bu yıl yaş çay sezonunun ancak 10 Mayıs`tan sonra açılabileceğini gösterdiğini söyledi.


30 Nisan 2009 Perşembe
Yüce, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl yaş çay kampanyasında 600 bin ton civarında yaş çay almayı planladıklarını, ancak daha sonra iklim şartlarının farklı olması sonucunda sezon sonunda 650 bin ton civarında alım yaptıklarını belirtti.

Bu yıl da 600 bin ton civarında alım yapmayı planladıklarını dile getiren Yüce, ancak iklim şartları ve yaş çayın gelişim durumuna göre bunun artabileceğini kaydetti.

ÇAYKUR´a ait 47 fabrikada bakım onarım çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını ifade eden Yüce, ´´Fabrikalarımız kampanyaya yüzde 99 hazır. Şu anda son hazırlıklar yapılıyor. İklim şartlarının bugünkü durumu, bu yıl yaş çay sezonunun ancak 10 Mayıs´tan sonra açılabileceğini gösteriyor´´ dedi.

Geçtiğimiz yıl iklim şartları nedeniyle yaş çayın bütün bölgelerde aynı anda erken olarak hasat olgunluğuna geldiğini, bunun sonucu olarak da fabrikalarda yoğunluk yaşandığını anımsatan Yüce, ´´Bu yıl, şu ana kadarki iklim şartları, yaş çay hasadı için olağan iklim şartlarına dönüleceğini gösteriyor. Bu da önce Artvin bölgesinde, daha sonra da sahil, ardından yüksek bölgelerde yaş çayın hasat olgunluğuna gelmesi anlamına geliyor. Böylece sezon başında fabrikalarımızda yoğunluk yaşanmamış olacak´´ diye konuştu.

KALİTENİN ÖNEMİ
Ekrem Yüce, geçtiğimiz yıl ürünün mümkün olduğunca nitelikli olmasına özen gösterildiğini, bu yıl da bu gayretin artarak devam edeceğine inandığını dile getirerek, şunları söyledi: ´´Sektörün geleceğini zedelememe, daha uzun yıllar hizmet verme adına kalite konusunda ciddi çalışmalarımız olacak. Çünkü kaliteye önem vermez, önemsemez, gerekli titizliği göstermezsek, kendi ellerimizle bindiğimiz dalı zedelemiş oluruz. Kalitenin ilk ayağı hammadde, yani yaş çay yaprağıdır. Nitelikli ürün elde edilebilmesine gayret gösterilmesi gerekir. Burada müstahsile büyük görev düşüyor. Eğer hasat nitelikli olmazsa, nitelikli çay elde edemeyiz. Bu nedenle nitelikli hasadı elde etmemiz lazım.´´

ORGANİK ÇAY ÜRETİMİ BU YIL BAŞLAYACAK
Yüce, ÇAYKUR olarak yeşil çay üretiminden sonra bu yıl Hemşin ilçesinde organik çay üretimine başlayacaklarını bildirerek, ´´2008 yılında inşaatına başladığımız organik çay fabrikası tamamlandı. Günde 100 ton kapasiteli fabrikada sezon başlangıcı ile işlem yapmayı planlıyoruz. Böylece ÇAYKUR olarak ilk defa organik çay üreteceğiz´´ dedi.

Organik çay fabrikasının bulunduğu Hemşin bölgesini organik tarım havzası ilan ettiklerini, bölgedeki üreticilerden yüzde 70´in üzerindeki bölümüyle organik tarım için sözleşme imzaladıklarını bildiren Yüce, ´´Bu bölgede 3 yıldan bu yana yaş çay, organik olarak üretiliyor. Fabrikamızda ilk aşamada yüzde 25 organik, yüzde 75 konvansiyonel üretim yapacağız. Ürünün gelişim seyrine göre organik üretimi artırarak, bir süre sonra tamamen organik üretime geçeceğiz´´ diye konuştu.

Ekrem Yüce, ÇAYKUR olarak sürekli tüketici taleplerine göre ürün çeşitliliğini ve üretim kapasitesini artırmaya çalıştıklarını belirterek, şu anda piyasada 34 farklı ürünleri bulunduğunu söyledi.

Yüce, bu yıl da piyasaya yeni ürünler sürerek ürün çeşidini artırma yönünde çalışmalar yaptıklarını, yakında piyasaya yeni ürünler sunacaklarını sözlerine ekledi.
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1647 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  17  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost