BÖLGE EKONOMİSİNE ÇAY DOPİNGİ
204 bin üreticicisi, 25 bin işçisiyle D. Karadeniz'in ekonomisine büyük katkı sağlayan çay sektöründe, sezon açılışı yaklaşıyor.


13 Nisan 2009 Pazartesi
Doğu Karadeniz yöresinde Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da yaş çay sezonunun açılmasıyla ÇAYKUR, özel sektör çay fabrikaları ve sektörle ilgili çeşitli iş kollarında yaklaşık 25 bin işçi işe başlayacak.

Yaş çay sezonu öncesi yaklaşık 204 bin üretici, çay bitkisinin hasadı için gerekli olan araç gereçlerin temini için alış veriş yaparak esnafın yüzünü güldürüyor.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde bağlı 47 çay fabrikasında geçici işçi olarak çalışan yaklaşık 11 bin kişi, bölgedeki 192 özel sektör çay fabrikasında çalışan 5 bin kişi, çay alım yerlerinde çalışan yaklaşık 5 bin kişi, nakliye ve yevmiye işlerinde çalışan yaklaşık 4 bin kişi olmak üzere toplam 25 bin kişi, çay sezonunda iş başı yapacak.

İşçiler, yaş çay sezonunda 120 ile 150 gün arasında görev yapacak. Doğu Karadeniz'de yılda üretilen yaklaşık 1 milyon 100 bin ton yaş çayın 600 bin ton civarındaki bölümünü ÇAYKUR, 500 bin ton civarındaki bölümünü ise özel sektör işleyecek.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, yaş çay sezonuna yaklaşıldığı bugünlerde sezona yüzde 90 hazır olduklarını söyledi.

Yüce, yaş çay alım kampanyasına kadar tüm fabrikalarda bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanacağını belirterek, ''Kampanyanın açılmasıyla yaklaşık 11 bin sezonluk işçi göreve başlayacak. Bölgeye ciddi bir canlılık gelecek. İş gücü 24 saat çalışacak. Yaş çay sezonunun başlamasıyla uyuyan iş gücü kış uykusundan uyanacak ve böylece ekonomi canlanacak'' dedi.

Çay hasadının dolaylı olarak bir çok iş kolunu da harekete geçirdiğini ifade eden Yüce, ''Çay, bölgenin olmazsa olmazı adeta lokomotifidir. Baharın gelmesi ve çay sezonun açılmasıyla birlikte Doğu Karadeniz yeniden harekete geçecek. Üreticilerimiz yine alın terinin karşılığını almak için mücadele edecek. Biz de ÇAYKUR olarak üreticinin alın terinin karşılığını zamanında vermek için elimizden geleni yapacağız'' diye konuştu.
    
 
  Ali Osman KOŞAR (15.04.2009 09:23:24)
  25.000 kişinin 120 gün çalışması insanları kış uykusundan uyandıracakmış canlılık getirecekmiş ekonomi canlanacakmış.Allah aşkına siz hangi okullar da yetiştiniz.Bir insan 365 günde 120 çalışıcak( 4 ay ) 245 gün ( 8 ay ) ne yapacak yatacak mı? Türk milletini tembelliğe bölge yi kalkınmamaya sürükleyen bu düşüncelerden artık sıyrılma vakti gelmedimi?Bölgemizden bu kadar üst düzey yönetici yetişti üst seviyelerde görev yaptı ve halen yapıyor da.Karadeniz insanını bir çay tarımına mahkum ettiler, insanları namerde muhtaç ettiler gurbet ellerde. 120 gün insanları deli gibi çalıştırıp 245 gün morfin yemiş gibi uyuttular bu kadar atıl iş gücü ne yazık değilmi; hiç mi karadeniz coğrafyasına uygun proje üretilmedi ülke menfaaitine fayda sağlayacak hiç mi birşey yok.çay çay çay evet bölge halkı için vazgeçilmez bir geçim kayanağı ama bide üreticiye sorun emeklerinin karşılığı nı alabiliyorlar mı diye.Bölge halkının atıl iş gücünü giderecek ve ülke yararına fayda sağlayacak önemli projelere imza atılmasının vakti geldi de geçti bile
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1632 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  12  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost