BASA: İÇME SUYUNDA PROBLEM YOK
Son günlerde artan gribal enfeksiyonlar karşısında içme sularında sıkıntı oluştuğu yönünde gündeme gelen konulara Başkan Basa’dan açıklama geldi.


22 Ekim 2015 Perşembe
ABDULLAH UZUN - Son günlerde vatandaşlarımız arasında nereden kaynaklandığı ve nereden haber alındığı belli olmayan Belediyemizin içme ve kullanma suyu ile ilgili bir takım söylentiler üzerine Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa açıklamalarda bulundu.

Başkan Basa,“Son günlerde bölgemizde mevsim özelliklerinde kaynaklanan ve daha çok gece ve gündüz ısı farklılıklarına paralel seyreden gribal ve viral vakaların çoğalması ile birlikte hemen hemen her yaşta insanın karşılaşacağı ateş, ishal ve kusma ile kendini gösteren klinik vakalar çoğaldığında, evde anne-babaların, okulda öğretmenlerin, sokakta sade vatandaşlarımızın aklına nedense ʽacaba içtiğimiz sularda bir şey mi var?ʼ sorusu gelmektedir. Bu nedenle, Vatandaşlarımızı aydınlatmak açısından konuya girersek; Belediyemiz 2014 yılına kadar ilçemiz Pazar içme ve kullanma suyunu ortalama 30 metre derinlikteki kuyulardan elde ediyordu. Bilindiği üzere 25 metre derinlikten sonra bakterinin yaşama şansı bulunmamaktadır. Bunun yanında sularımız tam otomatik klorlama cihazları ile klorlanmakta ve titizlikle takip edilmektedir. İlçemizde bugüne kadar sularımızdan kaynaklanan olumsuz bir durumla karşı karşıya kalınmamıştır” dedi.

Basa; “2014 yılından itibaren Tomaslı Su Projesinin hayata geçmesi ile dinlenme havuzlarında durulanan ve dinlenen sular bilgisayar üzerinden izlenmektedir. Klor seviyesinin izlenmesi, suyun PH (Demir elementi yoğunluğu) durumu, sıcaklığı, akışkanlığı gibi fiziki durumlar an be an izlenmektedir. Suyun Bulanıklığı belli bir seviyeye çıktığında sistem suyun akışını kesmekte, normal seviyeye geldikten sonra su akışını vermektedir. Suyun kesintisiz klorlanması yasa gereğidir. Klor düzeyi kendini suyun debisine göre ayarlamaktadır. Arıtma ve dinlenme havuzlarımız her türlü fiziki dış müdahalelere karşı güvenlik tedbiri ile donatılmıştır” açıklamasını yaptı.

“Herhangi bir yabancı cismin depolarımıza ve şehir şebekesine girme şansı bulunmamaktadır” ifadelerini kullanan Basa, “Gerek Samsun Halk Sağlığı laboratuarları, gerekse Rize Halk Sağlığı Laboratuarından aldığımız haftalık biyolojik analiz raporlarından ve kimyasal analiz raporlarından, Pazar Belediyesi, gerek biyolojik gerekse kimyasal değerler açısından insan sağlığına en uygun suyu elde etmiş ve hemşerilerimizin kullanımına sunmuştur. Bugünkü, bilgileri elimize ulaşan raporlara göre, son günlerde vatandaşlarımız arasında dolaşan spekülatif, kaynağı nereden çıktığı belli olmayan haberler üzerine vatandaşlarımızla ve abonelerimizle paylaşma ihtiyacı duyduk” diyerek sözlerini tamamladı.


Anahtar Kelimeler : Pazar Belediyesi , Ahmet Basa
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 3502 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  23  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost