BALIKÇILARDAN BELEDİYEYE SİYAH ÇELENK
Rize Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, balıkçı barınağının sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı.


13 Mart 2011 Pazar
Rize merkez balıkçı barınaklarında toplanan Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, belediyeye tepki gösterdi. Rize Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mesut Rakıcı, burada yaptığı açıklamada, yıkılan eski balıkçı barınakları yerine yapılan yeni barınakların sorunlarının bir türlü çözülmediğini savundu.

Barınakların su, ana mendirek ve atık su çalışmalarının yapılmadığını ileri süren Rakıcı, "200 adet barınak yapılması gerekirken 164 tane yapıldı. Tüm bu eksiklikler dururken, birileri tarafından barınaklar gasp edilmek istenmektedir. Daha önceki dönemde barınaklar İl Özel İdareye devretmeye kalkılmıştı. Ancak bu durum, İdare Mahkemesince iptal edilmişti" dedi.

Şimdi de yapılan barınakların parasının kendilerinden istendiğini ifade eden Rakıcı, "Bizden yıllık kira bedeli olarak 196 bin lira isteniyor. Karadeniz sahili boyunca yapılan barınaklarda bu tür sorunlar yaşanmadı. Tek sorunlu yer bizim barınak. Kooperatifimizin itirazları ilgili müdürlükçe sürekli reddediliyor. Yasalara rağmen tüm Karadeniz sahilinde standart iki katlı kayıkhaneler yapılmış ve kooperatiflere verilmiş, ancak Rize balıkçı barınağı 4 yıldır sorunları çözmeye uğraşmakta. Ayrıca barınaklara su, elektrik verilmiyor" diye konuştu.

Artvin-Rize Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Barış Zaman ise balıkçılığın kendilerine babadan kalma bir meslek olduğunu belirterek "Komşu illerde sorun yok, yakın bölgelerimizde sorunlar çözüldü ancak Rize ve ilçelerinde sorunlar yumak edildi" dedi.

Barınak sahipleri, daha sonra Rize Belediyesi binası önüne siyah çelenk bırakarak olaysız şekilde buradan ayrıldılar.


Anahtar Kelimeler : Rizeli Balıkçılar
    
 
  EZGİ ODABAŞ (14.03.2011 23:42:09)
  yazık değilmi bu insanlara bunlar sıcak odalarda oturmuyorlar soguk demeden denizin üstünde rısklarını arıyorlar,bunlarında aileleri var cocukları var uyan RİZE uyan RİZE nin önde gelen saygin büyükleri yıkıcı degil yapıcı olun ve bunu siyasete bağlamayın lütfen .....
 
  Hayrettin OĞUZ ( Zelekli ) (13.03.2011 13:41:33)
  Rizede Balıkçı eylem yapıyor ne güzel de acaba rizeyi yönetenler rizedeki balıkçılığın farkındalarmı.Farkında değiller rizenin tanıtımında rizedeki balıkçılık hiç öne çıkmıyor.Geçenlerde tüyap fuar merkezinde rize standını ziyaret ettik dağlar tepeler başka resim yok.rizenin kültürünün tanıtıldığı bir fuarda balıkçılığa dair hiç bir şey yoktu.Rize yi rizenin köylüleri yönettikçe bu böyle olmaya devam edecek.Rize de sahil de yaşayanlar ile iç kesimde yaşayanların rize ye bakışlarının çok farklı olduğunun bilinmesini isterim.
Bence Rize dendiğinde aklımıza sırası ile şunlar gelmeli.
Deniz-Balıkçılık-Doğa-Çay-Yaylalar-Bal-Süt ürünleri-Portakal-Mandalina-Karaüzüm-Kivi vs.meyveler gelmelidir.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 3378 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  20  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost