APSO-DER İSTANBUL'DA BOĞAZ TURU DÜZENLEDİ.
İstanbul'daki Suçatı Köylü vatandaşlarımızın kurmuş olduğu Apso-DER “Birinci çaya gidiş birlik, beraberlik ve dayanışma etkinliği düzenledi.



19 Nisan 2009 Pazar

Rize Pazar Suçatı Köyü sakinleri komşu köyler ve kendini Laz kültürü içerisinde hisseden hemşerilerinin katılımı ile 19 Nisan Pazar günü Rize Pazar Suçatı (APSO) Köyü ve Yöresi Sosyal Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nin  düzenlediği İstanbul Boğaz turunda bir araya geldiler.

Kadıköy iskelesinde toplanan 500'e yakın APSO’lu düzenlenen “Birinci çaya gidiş, birlik, beraberlik ve dayanışma etkinliği" çerçevesinde, birbirleri ile özlem giderdiler.

Tekne hareket etmeden önce erken gelenler, hareket saatine kadar Birol Topaloğlu'nun çaldığı tulum eşliğinde rıhtımda horon oynayarak eğlendiler.

Saat 14.00 kalkan tekne ile yaklaşık 4 saat boyunca İstanbul boğazını gezen Apso-DER üyeleri boğazın enfes görüntüsü eşliğinde tulum oynadı, türkü söyledi, yöresel yemeklerin eşliğinde bir nebze olsun köy hasretini giderdiler.

Apso-DER Dernek başkanı Aziz Hacısalihoğlu yaptığı konuşmada çay sezonu başlarken köye giderek tarlasındaki çayı toplayacak emekçileri İstanbul'dan güzel bir şekilde uğurlamak istedikleri için bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.
Dernek başkanı Hacisalihoğlu, Suçatı köyünde Çay tarımında yaşanan sorunların tespit edilmesi için Apso-DER adına köye giderek yerinde gözlemler yapacak bir kurulun oluşturulduğunu ifade etti.
Köy muhtarı ile ortak hareket edilerek sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin hazırlanacağını da sözlerine ekleyen Başkan Hacisalihoğlu , dernek olarak her zaman üyelerinin yanında olacaklarını kaydetti.

Bu arada Apso-DER'in boğazdaki tekne turuna katılan Pazar Derinsu köyü doğumlu İstanbul Vali yardımcısı Ali Rıza Bakoğlu da memleketinde geçen güzel günlerini anlatarak hemşehrileriyle özlem giderdi.
Vali Yardımcısı Bakoğlu, İstanbul'daki Rizelilere çok değer verdiğini ve kapısının her zaman açık olduğunu belirterek, hemşerilerinin sorunlarına elinden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalıştığını ifade etti.

İstanbul boğazı bu kadar coşkulu bir kalabalığı belki de ilk kez ağırlıyordu. Yöremiz sanatçısı APSO’lu Birol Topaloğlu’nun çaldığı tulumun sesi bütün İstanbul boğazını inletirken, Apso-DER üyeleri'de büyük bir coşku ile horon oynadı.

Tekne turunun ardından Kadıköy iskelesine inen APSO'luların, Kadıköy meydanına da taşıdığı tulum eşliğindeki horonun coşkusu saatlerce sürdü.


    
 
  tamer pank (24.04.2009 08:33:06)
  yöremizin sosyal yönünü burdan tüm türkiye hatta dünyaya seslendirdiğiniz için hepiniz sağolun.tulumumuzla,horonumuzla adeta yürek hoplattınız.emeği geçen herkesese teşşükkür ederim.
 
  recep üst (23.04.2009 00:32:53)
  böyle etkinlikler bütün köylere yayılmalı bu öncü olarak diğer köy insanlarınıda tesfik etmeli laz kültürü yasatılmalı ülkemize, dünyaya tanıtılmalıdır. kültür etkinliklerimizin devamlılık teşkil etmesi laz kültürünü tanıtmak açısından cok önemli. emeği gecenlere cok tesekkürler devamını bekliyoruz
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 6406 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  18  ziyaretçi bulunmaktadır.










 

Turhost