22 KOÇANLI MISIR İNCELEMEYE ALINDI
Pazar'da, 1 kökte 22 koçan veren mısırdan, tohum örnekleri alınarak Rize Üniversitesi Pazar MYO tarafından inceleme başlatıldı.


02 Ekim 2010 Cumartesi
Pazar ilçesi Kocaköprü köyünde Yusuf Atar adlı vatandaşın bahçesinde tek bir fidan olarak büyüyen mısırdan tam 22 adet koçan çıktı.

Güvercinlere döktüğü mısır tanelerinden birisinin evinin önünde büyüyerek 22 adet mısır koçanı çıkarmasını şaşkınlıkla izlediğini söyleyen Atar, “Bugüne kadar böyle birşeye rastlanmadı. Ben, evin arkasında eşimin poşete koyduğu; eski, çürümüş mısırları güvercinler yesin diye yol kenarına döktüm. Bir süre sonra sadece bir tane mısırın filizlenerek büyüdüğünü gördüm. Ancak esas şaşkınlığım, mısırın birçok koçan vermesiyle başladı. Mısır, tam 22 tane koçan çıkardı. Bazıları döküldü. Ancak şu anda da 2 tane yeni koçan püskül verdi ve büyümeye başladı” diye konuştu.

22 koçan veren mısırı yerinde görmek üzere Kocaköprü Köyü’ne çıkan Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akbulut, üründen numunelik örnekler aldı.

Mısır tanelerinin üniversitede inceleneceğini ve bunun Türkiye’de mısır tarımının gelişimi için önemli bir çığır açabileceğini ifade eden Akbulut, “Rize Üniversitesi olarak Yusuf Bey’in tarlasında yetişen mısırı incelemek için buraya geldik. Pazar Meslek Yüksekokulumuzda bununla ilgili detaylı çalışma yapacağız. Tohumları incelemeye alacağız. Belki de ilerde Türkiye’de bu tohumlardan yaygınlaştırılıp ülkemizdeki mısır verimini artırmak mümkün olacak. Verim açısından çok çarpıcı, incelenmesi gereken bir ürün. Biz öncelikle kendi seralarımızda tohumları üretip inceleyeceğiz. Arazimizde de deneme imkânı bulacağız. Tohumlar belki de ilerleyen yıllarda mısır tarımı için yeni bir gelişmeye de ışık tutabilir” dedi.


İlgili haber... :
PAZAR'DA HERKESİ ŞAŞIRTAN MISIR

Pazar'da Kocaköprü köyünden Yusuf Atar'ın bahçesindeki bir mısır bitkisinde tam 22 adet mısır koçanı yetişti.


Anahtar Kelimeler : Rize , Pazar , internet , siteleri , mısır , koçan
    
 
  asiye menteşoğlu (02.10.2010 19:51:06)
  çok olağan dışı bir şey değil.bu olay bir çok yönden ele alınabilir.
1.xışınlarıRADYASYON UTRAVİYOLE ışınlarıve bazı ilaç ve kmyasalların canlılarda mutasyona sebep olabileceği ayrıce kanser ve down sendromu gibi hastalıkların oluşabileceği bilinen gerçeklerdir
2.biyoteknolojik çalışmalar sonucu oluşabilir.bir bitkiden çok sayıda ürün elde etme amacıyla genetiği değiştirilmiş tohumlar denk gelmiş olabilir.
3.farklı ekosistemde yaşayan aynı tür canlılar adaptasyona uğrayabilir.çevre şartlarına karşı değişimlere uğrayabilir.
4. koçanların sayıca fazla tanelerininde az olması dizilişinin farklılığı verimli tohum olmadığının göstergesidir.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 8054 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2019  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  26  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost